ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացարձակապես պատրաստ չէր հանդիպել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ եւ չկարողացավ դիմադրություն ցույց տալ նրա գրոհներին: Այս մասին փետրվարի 20-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը:
Ըստ նրա` հայկական կողմի բախտը բերել էր նրանում, որ Ալիեւը նույնպես պատրաստ չէր. վերջինս չնկատեց Փաշինյանի սխալը, երբ նա սխալ նշեց այն թերթի անունը, որում հրապարակվել էր Այազ Մութալիբովի հայտնի հարցազրույցը: Համբարյանը նկատեց, որ Փաշինյանը, իր հերթին, կարող էր ուղղել Ալիեւին, ով հայտարարեց, որ Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցի է ապրել, մինչդեռ այդ թիվը հասնում է ընդամենը 180 հազարի: «Եթե Հայաստանի իշխանությունները շարունակեն չարձագանքել նման հայտարարություններին, ապա ապագայում կարող է պարզվել, որ Հայաստանում երբեք հայեր չեն եղել: Ընդհանուր առմամբ, պատմական ակնարկների փոխարեն Փաշինյանը կարող էր հղում կատարել Հեյդար Ալիեւի ստորագրած փաստաթղթին, որում նշվում են բանակցությունների երեք կողմերը՝ Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ներկայացուցիչները:
Զարմանալի է նաեւ այն, որ վարչապետը չարձագանքեց Ալիեւի այն հայտարարությանը, որ հայերը Ադրբեջանի բնակչության էթնիկ զտումներ են իրականացրել, եւ չնշեց Բաքվում, Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերի, Գուրգեն Մարկարյանի սպանության, ինչպես նաև 2016-ի ապրիլյան ռազմական էսկալացիայի ընթացքում ադրբեջանական զինվորականների հանցագործությունների մասին: Բացի այդ, Ալիեւին կարելի էր բացատրել, որ բնակչությունը չի կարող գրավել այն տարածքը, որի վրա բնակվում է` նկատի ունենալով Ղարաբաղի բնակչությանը»,- հավելեց քաղաքագետը:
Նա շեշտեց, որ խաղաղասիրական ուտոպիական հայտարարությունները, ինչպես նաեւ որոշակի «միկրոհեղափոխությունների» կոչերը Ադրբեջանի կողմից, որը շարունակում է ռազմատենչ հռետորաբանություն վարել, միայն որպես թուլության դրսեւորում է դիտարկվում:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян оказался абсолютно не готов к встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и не смог дать отпор его выпадам. Об этом на встрече с журналистами 20 февраля заявил политолог Гагик Гамбарян.
По его словам, армянской стороне повезло в том, что Алиев тоже оказался не готов: последний не усмотрел ошибку Пашиняна, когда тот неверно указал газету, в которой было опубликовано известное интервью Аяза Муталибова.
Гамбарян заметил, что Пашинян со своей стороны мог бы исправить Алиева, заявившего, что в Армении проживало 300 тыс. азербайджанцев, тогда как это число доходило лишь до 180 тыс. «Если власти Армении продолжат не реагировать на такие заявления, то в будущем может оказаться, что в Армении армян вообще никогда не было. В целом вместо исторического экскурса Пашинян мог бы сослаться на документ, подписанный Гейдаром Алиевым, в котором указаны три стороны переговоров – Армения, Азербайджан и представители Нагорно-Карабахской Республики. Удивляет также то, что премьер-министр не отреагировал на заявление Алиева о том, что армяне осуществили этническую чистку азербайджанского населения, и сам не упомянул погромы в Баку, Сумгаите, убийство Гургена Маркаряна, а также преступления азербайджанских военных в период апрельской военной эскалации 2016 года. Кроме того, Алиеву можно было пояснить, что население не может завоевать территорию, на которой живет, имея в виду население Карабаха», - добавил политолог.
Он подчеркнул, что миролюбивые утопические заявления, а также призывы к неким «микрореволюциям» рассматриваются Азербайджаном, который продолжает вести воинственную риторику, лишь как проявление слабости.