Կարծում եմ, որ պետք է անհապաղ ձեռնարկել ավելի լայնածավալ գործողություններ` կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելու համար։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը։
«Ասում են` կորոնավիրուսին վերաբերող խուճապ մի տարածեք։ Իհարկե, մասնակի համաձայն եմ, որ իրար պատեպատ խփել պետք չէ և սարսափազդու ցնցումների մեջ ընկնելն ավելորդ է, բայց նույնքան պետք էլ չէ «լուրջ» դեմքով պնդել, թե «իրավիճակը ստաբիլ է և վախենալու բան չկա»:
Հավատացնում եմ ձեզ, որ, հաշվի առնելով շնչուղային հիվանդություն ունեցողների քանակը հիվանդանոցներում այս պահին (իսկ ես հենց հիմա մայրաքաղաքի հիվանդանոցների մեկում եմ), կարծում եմ, որ պետք է անհապաղ ձեռնարկել ավելի լայնածավալ գործողություններ` կորոնավիրուսի ներթափանցումը կանխելու համար։
Այո, գիտեմ, որ հայ-իրանական սահմանակետում խստացվել է հսկողությունը Իրանից ժամանողների հանդեպ, սակայն հաշվի առնելով, որ կորոնավիրուսի ինկուբացիոն ժամանաշրջանը բավականին մեծ է (2-3 շաբաթ), կարծում եմ, որ անցակետերում խստացումը լիարժեք չի լուծի խնդիրը։
Հասկանալի է, որ պետք է գնալ ժամանակավոր կտրուկ քայլերի, օրինակ` առավել խստացնել Իրանից եկող մարդկանց մուտքը մեր տարածք։ Համոզված եմ, որ մեր իրանցի եղբայրներն այս քայլը կընկալեն որպես ադեկվատ, նամանավանդ, որ ՀՀ Իրանի դեսպանությունը արդեն իսկ ժամանակավոր դադարեցրել է հյուպատոսական ծառայություներ տրամադրել (չնայած մենք ունենք Իրանի հետ «բաց սահմանի» պայմանագիր) ։
Համենայն դեպս, Իրանն ինքը նախաձեռնում է շատ կտրուկ քայլեր կորոնավիրուսի տարածման դեմ, օրինակ` Իրանում դպրոցները ժամանակավորապես փակվել են։
Մի խոսքով, պետք է չընկնելով պանիկայի մեջ, այնուամենայնիվ, ձեռնարկել ավելի կտրուկ կանխարգելիչ քայլեր»,-նշել է նա։

Думаю, что необходимо немедленно предпринять масштабные действия для предотвращения проникновения коронавируса. Об этом на своей странице в Facebook написал депутат от парламентской фракции «Процаетающая Армения» Арман Абовян.
«Говорят, мол, не распространяйте панику в связи с коронавирусом. Конечно, частично я согласен, что не нужно биться головой об стенку и впадать в истерику, но в то же время не нужно с «серьезным» выражением лица утверждать, что «ситуация стабильна, и бояться нечего».
Уверяю вас, что принимая во внимание количество пациентов в больнице на данный момент с болезнями дыхательных путей (а я прямо сейчас нахожусь в одной из столичных больниц), думаю, что необходимо немедленно предпринять действия для предотвращения проникновения коронавируса.
Да, знаю об ужесточении контроля на армяно-иранском КПП по отношению к лицам, прибывающим из Ирана, однако принимая во внимание то, что инкубационный период коронавируса довольно продолжителен (2-3 недели), думаю, что ужесточение контроля на КПП не поможет полноценно решить эту проблему.
Понятно, что нужно пойти на временные резкие шаги, например, максимально ужесточить въезд людей из Ирана на нашу территорию. Уверен, что наши братья-иранцы воспримут этот шаг, как адекватную меру, особенно ввиду того, что посольство Армении в Иране уже приостановило предоставление консульских услуг (хотя у нас есть с Ираном соглашение об «открытой границе»).
Тем не менее сам Иран предпринимает весьма резкие шаги против распространения коронавируса, например, в Иране временно закрылись школы.
Одним словом, нужно не впадая в панику, тем не менее, предпринять более резкие превентивные шаги», - написал он.