«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի որոշմամբ եւ կառավարության հաստատմամբ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ցամաքային հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցվել է: Իհարկե, շատ կարեւոր է կանխարգելիչ աշխատանքներ իրականացնել, սակայն պետք է նաեւ հասկանալ, թե ինչ տնտեսական վնասներ կարող են լինել կառավարության այս որոշումից: Ինչպես հայտնի է, իրանցիների մեծ մասը նախընտրում է Նովրուզը տոնել Հայաստանում, այդ նպատակով իրանցիները գալիս են Հայաստան՝ մարտի 15-ից սկսած, եւ մնում են մինչեւ ապրիլի 4-ը:
«Ժողովուրդ» օրաթերթն այս թեմայի շուրջ զրուցեց զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետ Մեխակ Ապրեսյանի հետ, որը մեզ հետ զրույցում թվային որոշակի տվյալներ ներկայացրեց. «2017 թվականի ընթացքում Հայաստան ժամանել է շուրջ 220 հազար Իրանի քաղաքացի: Այս ցուցանիշը, սակայն, 2018 թվականին նվազել է՝ կազմելով մոտ 160 հազար: 2019 թվականին նույնպես Հայաստան ժամանել է 160 հազար իրանցի զբոսաշրջիկ»:
Սակայն Էկոնոմիկայի նախարարությունից հայտնում են, որ ժամանակից առաջ պետք չէ ընկնել որոշակի կանխատեսումներ անելու համար։ «Քանի որ կարգավորումը կրում է երկշաբաթյա ժամկետ, այսինքն՝ ժամանակավոր բնույթ է կրում, այն չի համարվում Իրանից Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկների համար ամենաակտիվ սեզոնը, ուստի այս շրջանում մեծ վնասներ չենք գնահատում», -փոխանցեց նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Օհանյանը»:

YEREVAN. – Zhoghovurd daily of Armenia writes: By a decision of the committee to prevent the spread of coronavirus and the approval of the government, land communication with the Islamic Republic of Iran has been suspended for two weeks.
Of course, it is very important to carry out preventive work, but we also need to understand what economic damage can be caused by this government decision.
As it is known, the majority of Iranians prefer to celebrate Nowruz in Armenia, for this purpose Iranians come to Armenia from March 15, and stay until April 4.
Zhoghovurd daily spoke on this topic with tourism specialist Mekhak Apresyan, who provided us with some numerical data: “During 2017, about 220,000 Iranian citizens arrived in Armenia. However, this figure dropped to about 160,000 in 2018. In 2019, 160,000 Iranian tourists have also arrived in Armenia.”
However, the Ministry of Economy reports that it is not necessary to go ahead of time in order to make certain predictions. "Since the regulation has a two-week period—that is, it is temporary—it is not considered the most active season for tourists visiting Iran from Armenia; so we do not expect much damage in this period," said Anna Ohanyan, spokesperson for the Minister [of Economy].