ԱՄՆ-ը թալիբների հետ համաձայնագիր կկնքի, եթե բռնության շաբաթական կրճատումը հաջողված լինի, հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն, հայտնում է AFP-ը։
Համաձայնագիրը կներառի 18 տարվա մեջ առաջին անգամ երկրից ամերիկյան զինվորականների դուրսբերման բանակցություններ։ «Բոլոր կողմերը հոգնել են ռազմական գործողություններից։ Մենք հասել ենք խաղաղության համար պատմական հնարավորության, մենք պետք է օգտվենք պահից»,- լրագրողներին ասել է Պոմպեոն։
Սպասվում է, որ համաձայնագիրը կստորագրվի փետրվարի 29-ին։
«Բռնության մակարդակի շաբաթական նվազեցումը» սկսվել է անցյալ շաբաթ։ Մինչ այժմ որոշակի հրադադար պահպանվել է։ Թալիբների հարձակումների թիվը կտրուկ ընկել է, եւ Պոմպեոն հաստատել է, որ հրադադարն «աշխատում է»։
Նա նաեւ խոստովանել է, որ Աֆղանստանում ռազմական հաղթանակը ԱՄՆ-ի համար քիչ հավանական էր։
Ներկայում Աֆղանստանում կա 13 000 ամերիկյան զինվորական, եւ ԱՄՆ ՊՆ ղեկավար Մարկ Էսպերն ասել է, թե նրանց թիվը կկրճատվի մինչեւ 8600, եթե թալիբները պահպանեն հրադադարի ռեժիմը։

US Secretary of State Mike Pompeo says when the US will sign a deal with Taliban, CNN reported
According to him, the US will sign a deal with the Taliban "if and only if" the week-long reduction in violence is successful.
As Pompeo noted, "so far, the reduction in violence is working." "It isn't perfect, but it's working," he said. "It's got to work for a long time while this political resolution is driven forward."
The deal is expected to be signed in Doha on February 29.
A partial truce had been preserved from Saturday, while the number of Taliban attacks has fallen sharply. A military victory was unlikely for the US in Afghanistan, he added.
There are currently about 12,000 US troops in Afghanistan. Pentagon head Mark Esper previously said if the seven-day truce is successful, the US will reduce its troops to about 8,600 people.