Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի իրականացումը կառավարության առաջնահերթություններից մեկն է: Այս մասին փետրվարի 26- Ազգային ժողովում Եվրոպական ինտեգրման հարցերով մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի կողմից նախաձեռնած Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կատարման ընթացքի վերաբերյալ լսումների ժամանակ հայտարարեց Հայաստան-ԵՄ համաձայնագրի կատարման համակարգման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Ըստ նրա` Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրն առանցքային դեր է խաղում Երեւանի եւ Բրյուսելի միջեւ հարաբերությունների զարգացման գործում: «Սա մեզ համար բարեփոխումների ծրագրի օրակարգ է, եւ դրա իրականացումը Կառավարության առաջնահերթ խնդիրներից է»,- ասաց Գրիգորյանը:
Փոխվարչապետը նաեւ նշեց, որ Համաձայնագիրը նոր խթան է տվել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ հիմք է հանդիսացել տարբեր ոլորտներում հետագա բարեփոխումների ուրվագծման համար:

Реализация Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом является одним из приоритетов Правительства. Об этом в ходе слушаний в Национальном Собрании на тему процесса реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС, инициированных постоянной парламентской Комиссией по вопросам европейской интеграции, заявил 26 февраля вице-премьер Правительства, председатель Межведомственной комиссии по координации выполнения Соглашения Армения – ЕС Мгер Григорян.
По его словам, Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Европейским союзом играет ключевую роль в развитии отношений между Ереваном и Брюсселем. «Это для нас – повестка программы реформ, и ее реализация является одним из приоритетов Правительства», - подчеркнул Григорян.
Вице-премьер отметил также, что Соглашение дало новый импульс отношениям Армения – ЕС, а также послужило основой наметить дальнейшие реформы по различным направлениям.