Սիրիայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Գևորգյանն այսօր՝ փետրվարի 26–ին, այցելել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Ժողովրդական ժողով, որտեղ հանդիպել է ԺԺ նախագահ Համուդա Սաբբաղի (Hammouda Sabbagh) և Սիրիա-Հայաստան միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի անդամների հետ:
Դեսպան Գևորգյանը Սիրիայի խորհրդարանի նախագահին փոխանցել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի շնորհակալական ուղերձը՝ ՍԱՀ ԺԺ կողմից Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչման և համապատասխան բանաձևի ընդունման կապակցությամբ:
Դեսպանը նշել է, որ «այս բանաձևը հայ և սիրիացի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և փոխադարձ համակրանքի վառ վկայությունն է։ Բանաձևի ընդունումը ծանրակշիռ ավանդ է պատմական արդարության վերականգնման և ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում»:
ՀՀ դեսպանն ու ՍԱՀ խորհրդարանի նախագահն անդրադարձել են երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացմանը և, այդ համատեքստում, ընդգծել են բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացման կարևորությունը:

Ambassador of Armenia to Syria Tigran Gevorgyan today visited the People’s Council of the Syrian Arab Republic where he had a meeting with Speaker of the People’s Council Hammouda Sabbagh and members of the Syria-Armenia Parliamentary Friendship Group.
Ambassador Gevorgyan transmitted to Speaker Sabbagh the letter of thanks of Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan for the official recognition of the Armenian Genocide and adoption of a resolution on the Armenian Genocide by the People’s Council of the Syrian Arab Republic.
“This resolution serves as brilliant evidence of the centuries-old friendship and mutual compassion of the Armenians and Syrians, and the adoption of the resolution serves as a weighty contribution to the restoration of historical justice and the prevention of genocides,” the Ambassador stated.
The Ambassador and the Speaker of the People’s Council touched upon the development of inter-parliamentary cooperation and, in this context, underscored the importance of intensification of the activities of the parliamentary friendship groups.