Միացյալ Նահանգներում կորոնավիրուսի վարակի 15 դեպք է գրանցվել, մեկ մարդ «բավականին հիվանդ է», - լրագրողներին ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Մեզ մոտ ընդամենը 15 է (հիվանդ) ... 15 հիվանդներից, ես նրանց օրիգինալ հիվանդներ եմ անվանում, ութը վերադարձել են տուն, որտեղ կգտնվեն մինչեւ լիարժեք ապաքինումը: Մեկը հիվանդանոցում է, հինգն ամբողջովին բուժվել են: Եւս մեկը այդքան էլ վատ վիճակում չէ` «հիվանդանոցի եւ տան միջեւ» վիճակում… Մեկը շատ հիվանդ է: Հուսով եմ, որ նա կառողջանա: Բայց մնացածը հիանալի վիճակում են»,- ասել է նա:
Թրամփը հավելել է, որ յուրաքանչյուր տարի սովորական գրիպից մինչեւ 69 հազար մարդ է մահանում: Ըստ նրա` ԱՄՆ-ն պատրաստ է ընդլայնել նոր կորոնավիրուսի մասշտաբները եւ համապատասխան պատվաստանյութ են մշակում:
Թրամփի վարչակազմը Կոնգրեսից 2.5 միլիարդ դոլար է պահանջել՝ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի եւ պատվաստանյութի մշակման նպատակով: Դեմոկրատները Սենատում քննադատել են Թրամփին` իրենց կարծիքով, ոչ բավարար հայցադիմումների համար, եւ, իրենց հերթին, առաջարկել են 8.5 միլիարդ դոլար ծախսել այդ նպատակով: Թրամփը շնորհակալություն է հայտնել Կոնգրեսին` այս կարիքների համար ավելի շատ միջոցներ հատկացնելու պատրաստակամության համար:

Fifteen cases of coronavirus infection have been recorded in the US, President Donald Trump told reporters.
According to him, he calls them "the original 15,” NBS News reported
"I want you to understand something that shocked me when I saw it, that I spoke with Dr. Fauci on this, and I was really amazed, and I think most people were amazed to hear it. The flu in our country kills from 25,000 people to 69,000 people a year. That was shocking to me," Trump said. "And so far, if you look at what we have with the 15 people, and they're recovering, one is pretty sick but hopefully will recover. But the others are in great shape.”
The Trump administration requested $ 2.5 billion from Congress to fight coronavirus and develop a vaccine. Democrats in the Senate criticized Trump for inadequate requests, and in turn proposed to spend $8.5 billion on these goals. Trump thanked Congress for its willingness to allocate more funds for these needs.