Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջուդի Չուն ԱՄՆ վարչակազմին կոչ է արել Արցախին 10 մլն դոլարի օգնություն հատկացնել:
Չուն նաեւ դեմ է հանդես եկել Արցախում ականազերծման օգնության դադարեցման Պետքարտուղարության ջանքերին, փոխանցում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
Նրա ելույթն ուղղված է պետական, արտասահմանյան գործողությունների եւ կից ծրագրերի հարցերով ենթակոմիտեին՝ մարմին, որին հանձնարարված է օրինագիծ պատրաստել 2021 ֆինանսական տարում արտասահմանյան օգնության մասին:
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը փորձում է այս ծրագրին աջակցությունը դադարեցնել՝ փաստացի առանց որեւէ հիմնավորման»,- նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ այս գումարը խամրում է անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանին հատկացված 100 մլն դոլար գումարի օգնության համեմատությամբ:
Ջուդի Չուն նաեւ նշել է, որ այդ օգնությունը «The HALO Trust» կազմակերպությանը թույլ կտա ավարտել Արցախում ականազերծման իր աշխատանքը:

Член палаты представителей Джуди Чу призвала администрацию США выделить 10 миллионов долларов в помощь Арцаху.
Чу также выступила против усилий Государственного департамента в прекращении помощи по разминированию в Арцахе, передает Армянский национальный комитет Америки (АНКА).
Ее речь была направлена подкомитету по государственным, иностранным операциям и смежным программам - органу, которому поручено подготовить законопроект об иностранной помощи на 2021 финансовый год.
«Агентство США по международному развитию пытается прекратить поддержку этой программы практически без каких-либо оснований», - отметила она.
По ее словам, эта сумма меркнет по сравнению с предоставленной Азербайджану помощи в области безопасности на сумму 100 миллионов долларов.
Джучи Чу также отметила, что данная помощь позволит организации «The HALO Trust» завершить свою работу по разминированию в Арцахе.