Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջուդի Չուն ԱՄՆ վարչակազմին կոչ է արել Արցախին 10 մլն դոլարի օգնություն հատկացնել:
Չուն նաեւ դեմ է հանդես եկել Արցախում ականազերծման օգնության դադարեցման Պետքարտուղարության ջանքերին, փոխանցում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
Նրա ելույթն ուղղված է պետական, արտասահմանյան գործողությունների եւ կից ծրագրերի հարցերով ենթակոմիտեին՝ մարմին, որին հանձնարարված է օրինագիծ պատրաստել 2021 ֆինանսական տարում արտասահմանյան օգնության մասին:
«ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը փորձում է այս ծրագրին աջակցությունը դադարեցնել՝ փաստացի առանց որեւէ հիմնավորման»,- նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ այս գումարը խամրում է անվտանգության ոլորտում Ադրբեջանին հատկացված 100 մլն դոլար գումարի օգնության համեմատությամբ:
Ջուդի Չուն նաեւ նշել է, որ այդ օգնությունը «The HALO Trust» կազմակերպությանը թույլ կտա ավարտել Արցախում ականազերծման իր աշխատանքը:

Rep. Judy Chu (D-CA) called for $10 million in U.S. aid to Artsakh (Nagorno Karabakh) and pushed back against State Department efforts to end life-saving Artsakh demining assistance, ANCA reported.
She has called in powerful testimony offered before the House Appropriations Subcommittee on State, Foreign Operations, the body tasked to prepare the Fiscal Year 2021 Foreign Aid Bill. Central Valley Congressman Jim Costa (D-CA) emphasized his commitment to Artsakh aid and demining efforts worldwide in separate testimony before the key aid panel, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“USAID is trying to end support for this program with little to no justification," argued Rep. Chu, who continued to note, "this request of $10 million pales in comparison to the $100 million in security assistance given to Azerbaijan, so we can be sure that financial constraints are not the obstacle here.”
She concluded her testimony, noting, "if we are sincere in our commitment to peace, then we must support this request of $10 million, which will allow HALO to finish their work and remove the landmines and UXO that daily threaten the lives of civilians in Nagorno-Karabakh.”