Քաղաքական գործընթացը Սիրիայում ճգնաժամի միակ հնարավոր լուծումն է։ Այս մասին շաբաթ օրը Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանիի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Էրդողանի խոսքերով՝ «Իդլիբում ընթացիկ իրավիճակը չի կարող նախկին տեսքով մնալ»։ «Մենք անհանգստացած ենք Աստանայի պայմանավորվածությունների իրականացմամբ»,- հավելել է նա։
Իրանի նախագահն, իր հերթին, նշել է Աստանայի գործընթացի շրջանակներում «եռակողմ բանակցությունների հաջորդ փուլի ընդունող կողմ հանդես գալու պատրաստակամության մասին»։ «Մենք հարցերը պետք է երկխոսության ճանապարհով լուծենք, եւ չի կարելի Աստանայի գործընթացի խափանում թույլ տալ»,- ասել է Ռոհանին։
Մոսկվան եւ Թեհրանը Անկարայի հետ միասին Սիրիայում իրավիճակի կայունացման Աստանայի գործընթացի երաշխավոր են հանդիսանում։ ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Միխայիլ Բոգդանովը հայտարարել է, որ սիրիական կարգավորման Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի նախագահների եռակողմ գագաթաժողովը կարող է անցկացվել Թեհրանում, մարտի սկզբին։

Политический процесс является единственно возможным решением кризиса в Сирии. Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган в субботу в ходе телефонных переговоров с президентом Ирана Хасаном Роухани, передает ТАСС.
«Эрдоган назвал политический диалог единственным способом решения проблем в Сирии», - сообщила пресс-служба президента Ирана. По ее данным, турецкий лидер отметил, что «переговоры [в рамках астанинского процесса] достигли хороших результатов и они должны продолжаться ради достижения стабильного мира [в Сирии]».
По словам Эрдогана, «текущая ситуация в Идлибе не может оставаться в прежнем виде». «Мы обеспокоены реализацией [договоренностей] в рамках астанинского процесса», - добавил он.
Президент Ирана, в свою очередь, указал на «готовность страны выступить в качестве принимающей стороны для следующего раунда трехсторонних переговоров» в рамках астанинского процесса. «Мы должны решать вопросы путем диалога, и нельзя допускать подрыва астанинского процесса», - сказал Роухани.
Москва и Тегеран наряду с Анкарой являются гарантами астанинского процесса по нормализации ситуации в Сирии. Замглавы МИД РФ Михаил Богданов заявлял, что трехсторонний саммит по сирийскому урегулированию президентов России, Ирана и Турции - Владимира Путина, Хасана Роухани и Реджепа Тайипа Эрдогана - может пройти в Тегеране в начале марта.