Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանն այսօր կհրապարակի քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշումը:
Ամբաստանյալների փաստաբաններն ավելի վաղ միջնորդություն էին ներկայացրել իրենց պաշտպանյալների քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին: Հիմնական հիմնավորումն այն է, որ նրանց մեղադրանք է ներկայացվել 300.1 հոդվածով, չնայած ենթադրյալ արարքը կատարվել է հոդվածն ընդունելուց ավելի քան մեկ տարի առաջ: Փաստաբանները նշում են, որ օրենքը չի կարող հետադարձ ուժ ունենալ, եթե ամբաստանյալի վիճակը վատթարացնում է: Դատախազությունում այս տեսակետին համաձայն չեն:
Նշենք, որ ավելի վաղ «յոթի գործով» անցնողները քրեական հետապնդումից ազատվել էին հենց այս հանգամանքից ելնելով:

YEREVAN. – Judge Anna Danibekyan, who is presiding over the court hearing of the criminal case against Armenia's second President Robert Kocharyan and several former senior officials, will announce today the decision regarding the motion to terminate the criminal proceedings.
The defendants' lawyers had filed a motion with the court to terminate the criminal proceedings against their clients. The underlying grounds for this motion are that they were charged under Article 300.1 of the Criminal Code, whereas the alleged act was committed more than a year before this article was adopted. The defense attorneys state that if this law worsens the defendant's condition, it cannot have retroactive effect. The prosecution, however, does not agree with this view.
Earlier, those in the "case of seven" had been released from criminal proceedings due to this very circumstance.