Հայ ազգային կոնգրեսը կատարված է համարում Հայաստանի իշխանություններին ներկայացված երեք պայմաններից մեկը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ՀԱԿ գրասենյակի համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը` մեկնաբանեոլվ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը` մարտի 1-ի հանցագործությունների բացահայտմանը նոր խթան հաղորդելու հավաստիացումը:
Պատասխանելով հարցին` արդյոք ՀԱԿ-ը հույսեր է կապում այդ հայտարարության հետ 2008թ. մարտի 1-ի հանցագործությունների շուտափույթ բացահայտման առումով, Զուրաբյանը պատասխանել է. «Բնականաբար, այդ հանցագործությունների լիակատար եւ վերջնական բացահայտումը ՀԱԿ-ը պայմանավորում է միայն իշխանափոխության հետ»:
Նշենք, որ նախօրեին տեղի ունեցած դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների հարցերով խորհրդակցության ժամանակ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել էր 2008 թվականի մարտի 1-ի իրադարձությունների բացահայտման գործընթացին նոր իմպուլս եւ ակտիվացում հաղորդելու անհրաժեշտության մասին։

YEREVAN. - The Armenian National Congress (ANC) considers that one of three demands to the authorities is satisfied, ANC member Levon Zurabyan told Armenian News-NEWS.am.
Earlier this week Armenian President Serzh Sargsyan said new impetus should be given to investigation of the March 1, 2008 events.
Asked whether the ANC cherishes hopes with president’s statement Zurabyan noted that only change of power will provide for final and full disclosure of the March 1 crimes.
The Armenian National Congress is an oppositional union founded in 2008 headed by first president of Armenia Levon Ter-Petrosyan. Oppositional union comprises 17 political parties.