Գյումրիում նախօրեին ծեծի հետևանքով սպանված կինը ընտանեկան բռնության երրորդ զոհն է 2020թ. ընթացքում։ Այս մասին այսօր՝ մարտի 6–ին, Ազգային ժողովում իր ելույթում ասաց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը։
«Այնպես ինչպես սպանությունները Զինված ուժերում, ընտանիքում էլ բռնությունն անթույլատրելի է և խարխլում է այդ ինստիտուտի նկատմամբ վստահությունը։ Ընդամնեը երկու օր հետո մեզանից շատերը մարտի 8–ը կնշեն, փուչիկներ ու ծաղիկներ կառնեն, կանանց ծաղիկներ կնվիրեն։ Բայց շատ ավելի կարևոր է, որ հասկանանք որպես քաղաքացի, իրավապահ համակարգի դերը պետք է վերաիմաստավորվի, որպեսզի բռնությունն իրապես արմատախիլ արվի մեր հասարակությունից»,– ասաց նա։
Թեմային անդրադարձավ նաև «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանը։ Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքին, որ դեպքը տեղի է ունեցել օրը ցերեկով Գյումրիի՝ բավական խիտ բնակեցված թաղամասում, «հասարակության անտարբերության ներքո»։ Նրա խոսքով՝ հարևանների հետ զրույցներից էլ ակնհայտ է դառնում, որ այդ տան անդամները պարբերաբար կապտուկներով են եղել։
«Ոմանք կարծում են, որ չէ, դա չկա և մեր ազգային նկարագրին դա հարիր չէ։ Կա, և այնքան է սերտաճել, որ շատ մարդիկ անգամ սառնասրտորեն են վերաբերվում ... Ծանր է դեպքը, և եթե մենք շարունակենք անտարբեր ձևանալ, ապա այս դեպքերը գնալով կշատանան»,– ասաց նա։
Նազելի Բաղդասարյանի հավաստմամբ՝ դեպքը եզակի բնույթ չի կրում։ Եվ եթե հասարակական հնչեղության պատճառով այս դեպքը հայտնվեց պատկան մարմինների ու հասարակության ուշադրության կենտրոնում, ապա «քանի՜–քանի այսպիսի դեպքեր կան, որոնց մասին մարդիկ լռում են»։
Պատգամավորը ուշադրություն հրավիրեց նաև այն հանգամանքին, որ նույնիսկ ԱԺ դահլիճում կան մարդիկ, ովքեր հակված են ընտանեկան բռնությունը դիտարկել որպես «դրսից սերմանված» երևույթ։ Եզրափակելով իր խոսքը՝ նա վստահեցրեց. «Մեզ հարկավոր են այնպիսի օրենքներ, որոնք կբացառեն ցանկացած տեսակի բռնությունը»։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Գյումրիում մարտի 5–ին ողբերգական դեպք է տեղի ունեցել. ոստիկանները հայտնաբերել են 43-ամյա կնոջ դին եւ իր 13-ամյա դստերը՝ ծայրահեղ ծանր վիճակում. հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել 28-ամյա երիտասարդ։ Հայտնաբերվել եւ հանցագործություն կատարելու կասկածանքով բերման է ենթարկվել 28-ամյա մի տղամարդ, որը, ըստ մամուլի տեղեկությունների, մահացած կնոջ ընկերն է եղել և, նախնական տեղեկություններով, ծեծի է ենթարկել մորն ու դստերը։

Всего через пару дней, на 8 марта, многие из нас будут дарить женщинам цветы, но гораздо важнее, чтобы в нашей стране была переосмыслена роль полиции и прокуратуры. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 6 марта заявил с трибуны парламента депутат от правящего блока «Мой шаг» Амазасп Даниелян, затронув резонансное убийство 43-летней женщины в Гюмри в контексте проблемы семейного насилия.
По мнению депутата, это позволит сделать так, чтобы подобное не повторялось, и насилие было искоренено.
Комментируя данный инцидент, Даниелян напомнил, что с начала года это уже третья жертва семейного насилия.
Выступая на ту же тему, другой депутат от правящего блока Назели Багдасарян подчеркнула, что все соседи и родственники знали о насилии в этой семье, но только после убийства они рассказали журналистам, что часто видели мать и дочь в синяках, но ничего не сделали для предотвращения преступления.
«К сожалению, многие не признают, что это явление в нашем обществе есть, дескать, оно противоречит нашим ценностям. Но насилие есть, и оно настолько прижилось, что многие относятся к нему хладнокровно. А поток оскорблений, который звучит в адрес погибшей в интернете, просто омерзителен», - заявила парламентарий.
По словам Багдасарян, если общественность продолжит оставаться безучастной, число таких случаев не только не уменьшится, но будет продолжать расти.
Напомним, что 5 марта в одном из домов Гюмри было найдено тело 43-летней Марине Х. со следами насилия. На месте преступления была также найдена девочка 2007 года рождения с многочисленными травмами головы и грудной клетки. Девочку доставили в «Австрийскую больницу матери и ребенка». Позже девочку перевезли в Ереван. Девочка подключена к аппарату искусственной вентиляции легких. На данный момент ее состояние оценивается как крайне тяжелое.