Թուրքիայի կողմից ղարաբաղյան ուղղությամբ սադրիչ գործողությունների վտանգը պահպանվում է: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրասթյանը:
«Անկարան կարող է օգտագործել Բաքվին Ռուսաստանի դեմ աշխարհաքաղաքական խաղի մեջ, այդ պատճառով Հայաստանը պետք է ցուցադրի առավելագույն զգոնություն եւ ուշադիր հետեւի իրավիճակին Ադրբեջանի սահմանին», նշել է նա:
Նշենք, որ մարտի 6-ին, 05.30-ի շրջանում ադրբեջանցի զինծառայողները ձեռնարկել են դիվերսիոն ներխուժման փորձ Հայաստանի հյուսիս-արեւելյան սահմանի մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ: Հայ զինվորների գրագետ գործողությունների շնորհիվ հակառակորդը կրել է կորուստներ, հետ մղվել դեպի ելակետ՝ թողնելով ռազմամթերք եւ ականի դետեկտոր:

In an interview with Armenian News-NEWS.am, Director of the Institute of Oriental Studies at the National Academy of Sciences of Armenia, Turkologist Ruben Safrastyan said there is still a risk of Turkey’s sabotage with respect to the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
“Ankara might use Baku in the geopolitical game against Russia, and for this reason, Armenia has to be maximally alert and closely follow the situation on the border with Azerbaijan,” he stated.
On March 6 at around 5:30 a.m. Azerbaijani servicemen made an attempt of sabotage in the direction of one of the military posts on the northeastern border of Armenia. Thanks to the literate actions of Armenian soldiers, the adversary suffered casualties and pushed back to its starting point, leaving ammunition and a mine detector.