Մարտի 9-11-ը Սերբիա կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այսօր՝ մարտի 10-ին, հանդիպել է Սերբիայի վարչապետ Անա Բրնաբիչի հետ։ Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկանում է ԱԺ լրատվական ծառայությունից։
Ողջունելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը` Սերբիայի վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին բարեկամության եւ Հայաստանի կողմից աջակցության համար։ Անա Բրնաբիչը մեծ հետաքրքրություն է հայտնել` զարգացնել երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները տնտեսական, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Նա նշել է, որ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման համատեքստում կարեւոր էր վիզաների ռեժիմի երկկողմ չեղարկումը եւ մոտ օրերս Հայաստանում Սերբիայի դեսպանության արդեն պաշտոնական բացումը։
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է, որ երկու երկրների եւ ժողովուրդների միջեւ հարաբերություններն իրապես բարեկամական են եւ կա դեռեւս չիրացված մեծ ներուժ, ինչի ուղղությամբ համատեղ ջանքեր է պետք գործադրել։ Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ ի հավելումը վիզաների ռեժիմի չեղարկման` անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել` երկու երկրների միջեւ ուղիղ օդային կապ հաստատելու համար, ինչը թույլ կտա ակտիվացնել երկու ժողովուրդների միջեւ շփումը։ Անդրադարձ կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ հայկական կողմի դիրքորոշմանը` ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ այն առաջին հերթին այնտեղ բնակվող հայերի ֆիզիկական անվտանգության ապահովման մասին է։
Կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ են կատարել նաեւ ռազմական արդյունաբերության ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը։
Ավելի ուշ Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Սերբիայի ուղղափառ եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Իրինեյի հետ։

В рамках официального визита в Сербию делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Араратом Мирзояном 10 марта встретилась с премьер-министром Сербии Аной Брнабич. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Национального Собрания Армении.
Приветствуя делегацию во главе со спикером парламента Армении, премьер-министр Сербии поблагодарила своих коллег за дружбу и поддержку со стороны Армении. Ана Брнабич выразила большую заинтересованность в развитии отношений между двумя странами в сферах экономики, образования и высоких технологий. Она отметила, что в контексте развития двусторонних отношений важно отменить визовый режим, а также подчеркнула важность официального открытия посольства Сербии в Армении в ближайшие дни.
Выразив благодарность за теплый прием, Арарат Мирзоян подчеркнул, что отношения между двумя странами и народами действительно дружеские, и существует нереализованный потенциал, необходимо приложить совместные усилия для его реализации. Глава парламента выразил мнение, что в дополнение к отмене визового режима должны быть предприняты шаги по установлению прямого воздушного сообщения между двумя странами, что позволило бы активизировать контакты между двумя народами.
Коснувшись позиции армянской стороны по нагорно-карабахскому вопросу, Мирзоян подчеркнул, что речь идет, прежде всего, об обеспечении физической безопасности проживающих там армян. Стороны также коснулись возможного сотрудничества в области военной промышленности. Позже Арарат Мирзоян встретился с Патриархом Сербской Православной Церкви Иринеем.