Մարտի 10-ին Արցախի նախագահի թեկնածու, Արցախի հերոս, գեներալ Վիտալի Բալասանյանը Ստեփանակերտում ընտրողների հետ հանդիպում  է ունեցել Շառլ Ազնավուրի անվան մշկակույթի կենտրոնում:
Բալասանյանը խոսել է  տարածաշրջանում առկա խնդիրների մասին, կիսվել  մտահոգություններով:
«Եվ այսօր, և երեկ, թե Ադրբեջանը, թե այն երկրները, որոնք շահ են հետապնդում մեր տարածաշրջանում, խոսում են տարածքային ամբողջականության մասին: Այն տարածքը, որն այսօր մեր Սահմանադրությամբ է ամրագրված, առևտրի առարկա չէ, չի կարող լինել և թույլ չենք տալու, անձամբ ես»,– ասել է նա։
Բալասանյանի խոսքով՝ չի կարելի թույլ տալ Արցախում դրածո իշխանություն, դա միանշանակ կործանարար կլինի: Ադրբեջանը մի քանի անգամ փորձել է լուծել Արցախի հարցը ռազմական ճանապարհով:
«Երբևիցե Ղարաբաղի հարցը ռազմական ճանապարհով չեն կարողանալու լուծել»,– ասել է Վիտալի Բալասանյանը:
Բալասանյանի խոսքով, այսօր աշխարհը պայթյունավտանգ վիճակում է, և չեն բացառվում սադրանքներն Արցախի սահմաններին։ Ու այս  իրավիճակում պառակտված հասարակությունն ուղղակի վտանգավոր է։ Նրա խոսքով, խնդիրների մասին խոսել է նաև Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ, հայտնել իր խորը մտահոգությունը և այն, որ այդ պառակտումը կարող է ճակատագրական լինել։

Кандидат в президенты Арцаха, Герой Арцаха, генерал Виталий Баласанян 10 марта в Степанакерте встретился с избирателями в Центре культуры имени Шарля Азнавура.
Баласанян рассказал о проблемах в регионе, поделился опасениями. «И сегодня, и вчера, и Азербайджан, и те страны, которые преследуют интересы в нашем регионе, говорят о территориальной целостности. Территория, закрепленная нашей Конституцией, не предмет торговли, не может быть и мы этого не позволим», - заявил Баласанян.
По словам Баласаняна, нельзя допустить в Арцахе марионеточную власть, это однозначно будет губительным. «Азербайджан несколько раз пытался решить вопрос Арцаха военным путем. Но никогда ему этого не удастся», - заявил Баласанян.
По словам Баласаняна, сегодня мир находится во взрывоопасной ситуации, и не исключены провокации на границах Арцаха. И в этой ситуации расколотое общество просто опасно. Баласанян отметил, что о проблемах он говорил также с президентом Арцаха Бако Саакяном, выразил свою глубокую озабоченность и то, что этот раскол может быть фатальным.