Թեհրանը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին հայտնել է Իրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի բոլոր պատժամիջոցների չեղարկման անհրաժեշտության մասին՝ կորոնավիրուս դեմ պայքարի համար: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբբաս Մուսավին, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը նամակ է հղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարին, որում նշել է ԱՄՆ-ի միակողմանի եւ անօրինական պատժամիջոցների չեղարկման անհրաժեշտության մասին»,- գրել է նա Twitter-ում:
Իրանում կորոնավիրուսով վարակվածների թիվը գերազանցում է 10 000-ը, 429-ը՝ մահվան ելքով: Այս մասին հայտնել է երկրի առողջապահության նախարար Ալի Ռեզա Վախաբզադեն:

Tehran has told the UN Secretary-General Antonio Guterres about the need to lift all US sanctions from Iran to fight coronavirus, said Iranian MFA spokesperson Abbas Mousavi.
The Iranian FM Mohammad Javad Zarif in a letter to the UN Secretary-General - copies of which were sent to the heads of international organizations and FMs of all states - touched upon the need to lift all unilateral and illegal US sanctions on Iran, Musavi tweeted.
The number of coronavirus cases in Iran has exceeded 10 thousand, 429 of which are fatal, said Alireza Vahabzadeh, an adviser to the health minister.
According to his tweet, 1075 coronavirus cases have been confirmed since yesterday, the number of infected has increased to 10 075; 75 patients died in a day. Thus the death toll has reached 429.