«Իրավունք» թերթն իր «բամբասանք» խորագրի ներքո գրում է. «Ըստ վստահելի աղբյուրի` ՀԱԿ-ում խիստ վիրավորված են Նիկոլի այն հայտարարությունից, որ ՍԴ-ում եղած դատավորները Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի եւ Սերժ Սարգսյանի կամակատար-կեղծարարներն են:
ՀԱԿ-ում խիստ են վիրավորվել Լեւոնին Ռոբերտ Քոչարյանի ու Սերժ Սարգսյանի հետ նույն հարթության վրա դնելուց, ու թեեւ հայտարարվել է, որ մինչեւ հանրաքվե չեն արտահայտվելու, սակայն կուլիսներում այլ կրքեր են եռում:
Մեր աղբյուրի խոսքով` Լեւոնը Նիկոլին պարզ ասել է, որ այդպիսի ապերախտությունը չի մարսվելու, ու ժամանակը կգա, եւ Նիկոլի վերաբերյալ տհաճ կոմպրոմատներ կհրապարակվեն»:

YEREVAN. – Iravunk daily of Armenia writes: According to a reliable source, the ANC [Armenian National Congress party] is deeply offended by [PM] Nikol's [Pashinyan] statement that the judges in the CC [Constitutional Court] are the lackey-fraudsters of [ex-Presidents] Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan, and Serzh Sargsyan.
The ANC has been deeply offended by putting [First President] Levon [Ter-Petrosyan] on the same plane as Robert Kocharyan and Serzh Sargsyan, and though it has been announced that they will not express [views in this regard] until after the [forthcoming constitutional] referendum, other passions are boiling over at the backstage.
According to our source, Levon has clearly said to Nikol that such ingratitude will not be forgotten, and the time will come and unpleasant compromising materials will be made public about Nikol.