Միացյալ Նահանգները ձեռք կբերեն նավթի մեծ քանակություն ռազմավարական պահուստի համար՝ հաշվի առնելով ցածր գինը: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տան Վարդագույն բացատում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հիմնվելով նավթի ցածր գնի վրա՝ ես հանձնարարել եմ էներգետիկայի նախարարին ձեռք բերել նավթի մեծ քանակություն երկրի ռազմավարական պահուստային պաշարները համալրելու համար: Մենք կլցնենք այն մինչեւ վերջ»,-նշել է երկրի ղեկավարը:
Ամերիկայի առաջնորդի խոսքով՝ այդ որոշումը թույլ կտա տնտեսել ամերիկյան հարկատուների համար միլիարդավոր դոլարներ, ինչպես նաեւ կնպաստի ԱՄՆ արդյունաբերությանը: Թրամփն ընդգծել է, որ այդ քանակության նավթի գնումն անհնարին էր մեկ շաբաթ առաջ, իսկ որոշումն ընդունվել է ճիշտ պահին, ճիշտ տեղում:
Երեքշաբթի ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարությունը որոշում էր կայացրել չեղարկել նավթի պլանավորված վաճատքը նավթային ռազմավարական պահուստից:
Ռուսաստանն ու Սաուդյան Արաբիան նախաձեռնել էին ՕՊԷՔ+ համաձայնագիրը, որում մասնակցում է 24 երկիր, 2016 թվականի վերջում, երբ նավթի գները երկար ժամանակ գտվում էին ցածր մակարդակում եւ անգամ նվազել էին մինչեւ 1 բարելի դիմաց 28 դոլար: 2017 թվականի սկզբից գործարքը հաջողությամբ իրականացվում էր, մասնակիցները սկսել էին կրճատել արդյունահանումը, ինչը թույլ էր տվել 2 տարվա ընթացքում առաջին անգամ բարձրացնել նավթի գինը՝ հասցնելով 1 բարելը 40 դոլարի: Համաձայնագիրը բազմիցս երկարաձգվում էր, սակայն 2020 թվականի մարտի 6-ին Վիենայում կայացած հանդիպման ժամանակ կողմերին չէր հաջողվել համաձայնության գալ այն երկարաձգելու հարցում: Ապրիլին գործարքի բոլոր մասնակիցներն իրավունք ունեն վերականգնել նավթարդյունահանումն իրենց հայեցողությամբ, իսկ Սաուդյան Արաբիան արդեն հայտարարել է շուկաները գրավելու համար առավելագույն չափով նավթ արդյունահանելու մտադրության մասին:

Соединенные Штаты закупят большой объем нефти для своего стратегического резерва с учетом ее низкой цены. Об этом заявил президент США Дональд Трамп на пресс-конференции в Розовом саду Белого дома, передает ТАСС.
«Исходя из [низкой] цены на нефть, я поручил министру энергетики закупить большой объем нефти по очень хорошей цене для стратегического нефтяного резерва [страны]. Мы заполним его до самого верха», - отметил глава государства.
По словам американского лидера, данное решение позволит «сэкономить американским налогоплательщикам миллиарды и миллиарды долларов, а также поможет промышленности» США. Трамп подчеркнул, что покупка такого значительного объема нефти «была бы невозможна неделю назад», а решение принято «в нужное время, в нужном месте».
Во вторник Министерство энергетики США приняло решение отменить запланированную продажу нефти из стратегического нефтяного резерва.
Россия и Саудовская Аравия создали соглашение ОПЕК+, в котором участвовали 24 страны, в конце 2016 года, когда цены на нефть долгое время находились на низких уровнях и даже опускались до 28 долларов за баррель. С начала 2017 года сделка заработала, участники начали сокращать добычу, что позволило цене нефти впервые за два года превысить отметку 40 долларов за баррель. Соглашение неоднократно продлевалось, однако на встрече в Вене 6 марта 2020 года стороны уже не смогли договориться о пролонгации договоренностей после марта. В апреле все участники сделки вправе восстанавливать добычу на свое усмотрение, Саудовская Аравия уже объявила о планах добывать на пределе мощностей, чтобы занять рынки.