Կիրակի՝ մարտի 15-ին, Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան ներկայացել են համատեղ հայտարարությամբ Սիրիայի հարցի շուրջ այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի մեկնարկից իներորդ տարելիցի կապակցությամբ: Ասադի ռեժիմը, ինչպես ասված է տեքստում, պետք է ենթարկվի պատասխանատվության իր կողմից կատարված վայրենությունների համար, հաղորդում է DW-ը:
Ռուսաստանի եւ Իրանի աջակցությամբ սիրիական ռեժիմի ռազմական հարձակումը հանգեցնում է միայն հետագա տանջանքների եւ աննախադեպ հումանիտար ճգնաժամի:
Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան պահանջում են Դամասկոսից կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 2254 բանաձեւը. հայտարարել համազգային հրադադար, անցկացնել սահմանադրական բարեփոխումներ, ազատ արձակել հարկադրաբար ձերբակալված անձանց եւ անցկացնել ազատ ընտրություններ: Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման գործընթացի դոնոր երկրները պատրաստ են դիտարկել երկիրը վերականգնելու համար հումանիտար աջակցության մասին հարցը միայն այն ժամանակ, երբ կսկսվի անդառնալի, վստահություն ներշնչող, իրական քաղաքական գործընթաց:
Հայտարարությունը հիշեցնում է, որ ինը տարի առաջ տասնյակ հազարավոր սիրիացիներ դուրս էին եկել փողոց պետական կոռուպցիայի դեմ բողոքելու, իրենց արժանապատվությունն ու մարդու իրավունքները պաշտպանելու, իսկ իշխանությունը պատասխանել էր ագրեսիայի, խոշտանգումների եւ բռնության միջոցով: Ասադի՝ իր իշխանությունը պահպանելու պայքարի հետեւանքով Սիրիայի բնակչության շուրջ կեսը՝ 11 միլիոն մարդ, ստիպված էր լքել իր տունը, ավելի քան կես միլիոն սիրիացի սպանվել էր, նշված է երկրների համատեղ հայտարարության մեջ:
Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան նշում են, որ Ասադը պետք է դադարի անխնա սպանությունները, ընդունի սիրիացի ժողովրդի կամքն ու չարդարացնի բռնությունը եւ ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային իրավունքի զանգվածային խախտումները:

Germany, France, the US, and the UK made a joint statement on Syria on Sunday amid the ninth anniversary of the outbreak of civil war in Syria,  DW reported.
Assad’s regime must be held accountable for his atrocities, the statement said.
According to them, military offensive of the Syrian regime with the Russian and Iranian support leads only to further suffering and an unprecedented humanitarian crisis.
Germany, France, the US, and the UK required Syria to comply with UN Security Council resolution 2254: to declare a national ceasefire, carry out constitutional reform, release arbitrary detainees and hold free elections. The donor countries of the settlement process in Syria are ready to consider the issue of humanitarian support for the country's reconstruction only after the start of the irreversible, credible, real political process.
The statement recalls that nine years ago, tens of thousands of Syrians spoke out against state corruption to defend their dignity and human rights, and the authorities responded with arrests, torture, and violence. As a result, 11 million people, almost half of the Syrian population, were forced to leave their homes, more than half a million Syrians were killed, the countries said in a joint statement.
Germany, France, the US, and the UK note that Assad must stop the ruthless killings, accept the will of the Syrian people, and not justify violence and massive violations of international law by the fight against terrorism.