Կիրակի՝ մարտի 15-ին, Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան ներկայացել են համատեղ հայտարարությամբ Սիրիայի հարցի շուրջ այդ երկրում քաղաքացիական պատերազմի մեկնարկից իներորդ տարելիցի կապակցությամբ: Ասադի ռեժիմը, ինչպես ասված է տեքստում, պետք է ենթարկվի պատասխանատվության իր կողմից կատարված վայրենությունների համար, հաղորդում է DW-ը:
Ռուսաստանի եւ Իրանի աջակցությամբ սիրիական ռեժիմի ռազմական հարձակումը հանգեցնում է միայն հետագա տանջանքների եւ աննախադեպ հումանիտար ճգնաժամի:
Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան պահանջում են Դամասկոսից կատարել ՄԱԿ-ի Անվտանգության Խորհրդի 2254 բանաձեւը. հայտարարել համազգային հրադադար, անցկացնել սահմանադրական բարեփոխումներ, ազատ արձակել հարկադրաբար ձերբակալված անձանց եւ անցկացնել ազատ ընտրություններ: Սիրիայում իրավիճակի կարգավորման գործընթացի դոնոր երկրները պատրաստ են դիտարկել երկիրը վերականգնելու համար հումանիտար աջակցության մասին հարցը միայն այն ժամանակ, երբ կսկսվի անդառնալի, վստահություն ներշնչող, իրական քաղաքական գործընթաց:
Հայտարարությունը հիշեցնում է, որ ինը տարի առաջ տասնյակ հազարավոր սիրիացիներ դուրս էին եկել փողոց պետական կոռուպցիայի դեմ բողոքելու, իրենց արժանապատվությունն ու մարդու իրավունքները պաշտպանելու, իսկ իշխանությունը պատասխանել էր ագրեսիայի, խոշտանգումների եւ բռնության միջոցով: Ասադի՝ իր իշխանությունը պահպանելու պայքարի հետեւանքով Սիրիայի բնակչության շուրջ կեսը՝ 11 միլիոն մարդ, ստիպված էր լքել իր տունը, ավելի քան կես միլիոն սիրիացի սպանվել էր, նշված է երկրների համատեղ հայտարարության մեջ:
Գերմանիան, Ֆրանսիան, ԱՄՆ-ն ու Մեծ Բրիտանիան նշում են, որ Ասադը պետք է դադարի անխնա սպանությունները, ընդունի սիրիացի ժողովրդի կամքն ու չարդարացնի բռնությունը եւ ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային իրավունքի զանգվածային խախտումները:

Германия, Франция, США и Великобритания выступили в воскресенье, 15 марта, с совместным заявлением по Сирии в связи с девятой годовщиной начала гражданской войны в этой стране. Режим Асада, как сказано в тексте, «должен быть привлечен к ответственности за совершенные им зверства», сообщает DW.
Военное наступление сирийского режима при поддержке России и Ирана «приводит лишь к дальнейшим страданиям и беспрецедентному гуманитарному кризису».
От Дамаска Германия, Франция, США и Великобритания требуют выполнить резолюцию 2254 Совета Безопасности ООН: объявить общенациональное перемирие, провести конституционную реформу, освободить произвольно задержанных лиц и провести свободные выборы. Страны-доноры процесса урегулирования в Сирии готовы рассматривать вопрос о гуманитарной поддержке восстановления страны лишь после того, как будет начат «необратимый, внушающий доверие, реальный политический процесс».
Заявление напоминает, что девять лет назад десятки тысяч сирийцев вышли на улицы, чтобы выступить против государственной коррупции, отстоять свое достоинство и права человека, а власть ответила на это арестами, пытками и  насилием. В результате борьбы режима Асада за самосохранение, 11 миллионов человек, почти половина сирийского населения, вынуждены были покинуть свои дома, более полумиллиона сирийцев убиты, указывается в совместном заявлении четырех стран.
Германия, Франция, США и Великобритания отмечают, что Асад должен прекратить «беспощадные убийства», принять волю сирийского народа, и не оправдывать насилие и массовые нарушения международного права борьбой с терроризмом.