ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն նախազգուշացրել է Չինաստանին, որպեսզի նա «ապատեղեկատվություն չտարածի նոր կորոնավիրուսի մասին»։
Ինչպես հայտնում է Պետդեպը, ՉԺՀ արտաքին քաղաքական բարձրաստիճան պաշտոնյա Յան Ցզեչիի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում Պոմպեոն հանդես է եկել «COVID-19-ի մեղքը Միացյալ Նահանգների վրա գցելու» Չինաստանի փորձերի դեմ «լուրջ առարկություններով։
Պոմպեոն «ընդգծել է, որ հիմա ապատեղեկատվություն եւ վայրենի լուրեր տարածելու ժամանակը չէ, ավելի շուտ այն ժամանակն է, երբ բոլոր երկրները պետք է միավորվեն այդ ընդհանուր սպառնալիքի դեմ պայքարում»։
Չինաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը անցյալ շաբաթ իր թվիթներում ենթադրել էր, որ գլոբալ համավարակի «զրոյական պացիենտը», հնարավոր է, եկել է Միացյալ Նահանգներից, ոչ թե չինական Ուհան մեգապոլիսից, որտեղ առաջին անգամ գրանցվել են հիվանդության դեպքերը։
Պոմպեոն ինքը ձգտել է կապել Չինաստանը գլոբալ համավարակի հետ՝ բազմիցս SARS-CoV-2-ը անվանելով «Ուհանի վիրուս»՝ չնայած առողջապահության մասնագետների խորհուրդներին, որ այդպիսի աշխարհագրական նշումները կարող են խարանի պատճառ դառնալ։
Գիտնականները կասկածում են, որ վիրուսն առաջին անգամ հայտնվել է Ուհանի մսի շուկայում , որտեղ հազվագյուտ կենդանիների են մորթել։

US Secretary of State Mike Pompeo has warned his Chinese counterpart against spreading “outlandish rumors” about coronavirus, The Hill reported
According to State Department spokeswoman Morgan Ortagus, Pompeo “conveyed strong U.S. objection to [China's] efforts to shift blame for COVID-19 to the United States” in a phone call with the director of China's Office of Foreign Affairs, Yang Jiechi.
“The Secretary stressed that this is not the time to spread disinformation and outlandish rumors, but rather a time for all nations to come together to fight this common threat,” Ortagus said.
Chinese Foreign Ministry spokesman Zhao Lijian tweeted the US is responsible for the outbreak of coronavirus, with his messages shared and retweeted by other Chinese diplomats.
“When did patient zero begin in US? How many people are infected? What are the names of the hospitals? It might be US army who brought the epidemic to Wuhan. Be transparent! Make public your data! US owe us an explanation!” Zhao tweeted.