Իրաքի նոր վարչապետ Ադնան ազ-Զուրֆին ԱՄՆ-ից աջակցություն կստանա, եթե առաջին տեղում դնի երկրի ինքնիշխանությունը, ինչպես նաեւ կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Այս մասին Twitter-ի իր էջին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայքլ Պոմպեոն, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Իրաքցիները ցանկանում են այնպիսի կառավարություն ունենալ, որը կպաշտպանի Իրաքի ինքնիշխանությունը, կապահովի հիմնական կարիքները, կոռումպացված չի լինի եւ կպաշտպանի մարդու իրավունքները: Եթե նորանշանակ վարչապետ Ադնան ազ-Զուրֆին առաջին տեղում դնի այդ շահերը, ապա նա կունենա Միացյալ Նահանգների եւ միջազգային հանրության աջակցությունը»,- գրել է նա:
Երեքշաբթի Իրաքի նախագահ Բարհամ Սալեհն Ադնան ազ-Զուրֆիին նշանակել էր վարչապետի պաշտոնում եւ հանձնարարել էր նրան կառավարություն ձեւավորել: Նա ունի 30 օր՝ նախարարական պաշտոնների թեկնածուներին ընտրելու համար:

The new PM of Iraq, Adnan Zurfi, will receive support from the United States if he upholds key principles, said US Secretary of State Department Mike Pompeo.
“Iraqis want a government that upholds Iraq’s sovereignty, provides basic needs, is free of corruption, and protects their human rights. If #Iraq's newly selected Prime Minister-designate, Adnan Zurfi puts these interests first, he will have U.S. and international support,” he tweeted.
Iraqi President Barham Salih appointed Adnan Zurfi as PM on Tuesday. The latter has 30 days to form the government.