Հայոց ցեղասպանության 96-րդ տարելիցի նախօրեին Արգենտինայի խորհրդարանի վերին պալատը` սենատորներ Դանիել Ֆիլմուսի, Ռուբեն Ժուստինիանիի, Էրնեստո Սանսի եւ Սոնիա Էսկուդերոյի նախաձեռնությամբ ընդունել է հայտարարություն, որով կրկին անգամ դատապարտում է Մեծ եղեռնի հեղինակներին:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ փաստաթղթում մասնավորապես ասվում է, թե «ապրիլի 24-ի նախօրեին, երբ լրանում է 1915-1923թթ. Օսմանյան կայսրությունում մարդկության դեմ գործած այդ հանցագործության 96–րդ տարելիցը, Ազգային սենատը վերահաստատում է իր որոշումը` ապրիլի 24-ը հռչակել «Հանդուրժողականության եւ ազգերի միջեւ հարգանքի օր»` ի հիշատակ հայ ժողովրդի դեմ գործած ցեղասպանության»:
Հայտարարության մեջ ասվում է նաեւ, որ «Ազգային սենատը դատապարտում է ՄԱԿ-ի 1948 թ. «Ցեղասպանության կանխարգելման եւ պատժի մասին» համաձայնագրով նախատեսված ցեղասպանության բոլոր ձեւերն ու անհանդուրժողականության եւ ցեղասպանության ժխտմանն ուղված բոլոր դրսեւորումները եւ իր համերաշխությունն է հայտնում արգենտինահայ համայնքի հետ»:

Накануне 96-й годовщины Геноцида армян верхняя палата парламента Аргентины по инициативе сенаторов Даниэля Филмуса, Рубена Джустиниани, Эрнесто Санса, Сони Эскудеро приняла заявление, в котором вновь осудила авторов Великой катастрофы 20-ого века.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, в документе, в частности, говорится: «Накануне 24 апреля, когда исполняется 96 лет со дня этого преступления, совершенного против человечности в Османской империи в 1915–1923 гг., Национальный сенат вновь подтверждает свое решение провозгласить 24 апреля Днем толерантности и уважения между народами в память о геноциде, совершенном против армянского народа».
«Национальный сенат осуждает все формы геноцида, предусмотренные в Конвенции ООН о предупреждении преступления геноцида и наказании за него, а также все проявления, направленные на разжигание нетерпимости и отрицание геноцида, и выражает свою солидарность с армянской общиной Аргентины», - отмечается в документе