Լիտվայի վարչապետ Սաուլյուս Սքվերնյալիսն ստուգվել է կորոնավիրուսի համար․ պատասխանը բացասական էր, գրում է Delfi-ն։
Այդ տեղեկատվությունը գործակալությանը հաստատել է վարչապետի մամուլի քարտուղարը, որը պատմել է, որ վարչապետը ստուգվել է, քանի որ վերջին շրջանում նա եղել է բարձր ռիսկի գոտիներ։
Բացի այդ, վարչապետը շփվել է մարդկանց հետ, որոնք այժմ ինքնամեկուսացված են մեկուսացված անձանց հետ շփման պատճառով։ Վարչապետը ստուգվել է մարտի 20-ին։
Կառավարության ֆեյսբուքյան էջում նշված է, որ մարտի 6-ին Սքվերնյալիսը մասնակցել է Ուքմերգսկի հիվանդանոցի մասնաշենքերից մեկի բացմանը։ Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել, որ այդ հիվանդանոցի բժիշկներից մեկի մոտ ախտորոշվել էր կորոնավիրուս։ Բացի այդ, նախրոդ գիշեր կորոնավիրուսի հետեւանքով մահացել էր այդ հիվանդանոցի հիվանդներից մեկը։
Վերջին տվյալներով՝ Լիտվայում գրանցված է նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակման 99 դեպք, որոնցից մեկը մահացել է։

Премьер-министра Литвы Саулюса Сквернялиса проверили на коронавирус: ответ отрицательный, пишет Delfi
Эту информацию агентству подтвердил пресс-секретарь премьера Томас Бержинскас. Он сказал Delfi, что премьера проверили потому, что в последнее время он бывал в местах, которые считают зонами повышенного риска.
Кроме того, премьер-министр общался с лицами, которые сейчас находятся в самоизоляции, из-за общения с изолированными людьми. Премьера проверили 20 марта.
На странице правительства в Facebook сказано, что 6 марта Сквернялис участвовал в открытии операционного блока Укмергской больницы. Позже стало известно, что у врача этой больницы диагностировали коронавирус. Кроме того, минувшей ночью от коронавируса скончалась пациентка этой больницы.
По последним данным в Литве зафиксировано 99 случаев заражения коронавирусом нового типа, один из заразившихся скончался.