Միացյալ Նահանգների իշխանությունները փաստաթղթեր են ստորագրել կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարելու նպատակով Ազգային գվարդիան Նյու Յորք, Կալիֆոռնիա եւ Վաշինգտոն նահանգներում տեղակայելու մասին: Այս մասին Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Նյու Յորք, Կալիֆոռնիա եւ Վաշինգտոն նահանգները վստահ են, որ Ազգային գվարդիայի ուժերը կօգնեն այս ճգնաժամի դեմ ավելի արդյունավետորեն պայքարել: Մենք ստորագրել ենք այն [փաստաթղթերը], ինչն անհրաժեշտ է, այն ուժի մեջ է մտել,- ասել է նա: - Աշխատում ենք մյուս նահանգների հետ: Կառավարությունը ԱՄՆ Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալության հետ (FEMA) վիրուսը կանգնեցնելու համար 100 տոկոսով կփակի Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումների տեղակայման հետ կապված ծախսերը»:
«Ես խոսել եմ բոլոր նահանգապետերի հետ, նրանք ուրախ են այն բանի համար, ինչը մենք անում ենք: Դա նրանց առավելագույն ճկունություն կտա վիրուսի դեմ պայքարում գվարդիային ներգրավելու գործում, ես չեմ մտահոգվում ծախսերի մասին»,- հավելել է Թրամփը:
FEMA-ի ղեկավար Փիթ Գեյնորը, որը նույնպես մասնակցել է ճեպազրույցին, շեշտել է, որ ոչ մի խոսք չի գնում երկրում ռազմական դրություն մտցնելու մասին: Նրա խոսքով՝ Կալիֆոռնիայում, Նյու Յորքում եւ Վաշինգտոնում տեղակայվող Ազգային գվարդիայի ստորաբաժանումները լինելու են տվյալ նահանգների նահանգապետերի ենթակայության տակ, այլ ոչ թե դաշնային կառավարության: «Սա ռազմական դրություն չէ»,- նշել է Գեյնորը:
Ջոնս Հոփքինս համալսարանի տեղեկություններով, որը հաշվարկներ է կատարում դաշնային եւ տեղական իշխանությունների տվյալների հիման վրա, ԱՄՆ-ում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 32 հազար դեպք: Մահացել է 409 մարդ:

Власти Соединенных Штатов подписали документы о развертывании Национальной гвардии в штатах Нью-Йорк, Калифорния и Вашингтон для борьбы с распространением коронавируса. Об этом заявил на брифинге в Белом доме президент США Дональд Трамп, передает ТАСС.
«Штаты Нью-Йорк, Калифорния и Вашингтон уверены, что силы Национальной гвардии помогут эффективно бороться с данным кризисом. Мы подписали то [документы], что должны были, это вступило в силу, - сказал он. - Работаем с другими штатами. Правительство через Федеральное агентство по чрезвычайным ситуациям США (FEMA) на сто процентов покроет расходы, связанные с размещением подразделений Национальной гвардии, чтобы остановить вирус».
«Я говорил со всеми тремя губернаторами, они рады тому, что мы сделаем. Это даст им максимум гибкости в задействовании гвардии в борьбе с вирусом, не беспокоясь о затратах», - добавил Трамп.
Руководитель FEMA Пит Гейнор, также принимавший участие в брифинге, подчеркнул, что ни о каком введении военного положения в стране речь не идет. По его словам, подразделения Национальной гвардии, разворачиваемые в Калифорнии, Нью-Йорке и Вашингтоне, будут находиться в подчинении губернаторов данных штатов, а не федерального правительства. «Это не военное положение», - указал Гейнор.
По информации университета Джонса Хопкинса, который проводит подсчеты на основе данных федеральных и местных властей, в США зафиксировано более 32 тыс. случаев заражения коронавирусом. Умерли 409 человек.