Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ գերմանացիները հիմնականում պահպանել նոր տեսակի կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված կանոնները, հայտնում է Reuters-ը:
Ավելի վաղ Գերմանիայի կանցլերի գրասենյակը հայտնել էր, որ կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումները չեն մեղմացվի առնվազն մինչու ապրիլի 20-ը:
«Երբ ես այսօր տեսնում եմ, թե ինչպես են գրեթե բոլորն ամբողջությամբ փոխել իրենց պահվածքը, ինչպես է ձեր ահռելի մեծամասնությունը խուսափում բոլոր ավելորդ շփումներից հենց այն պատճառով, որ դա կարող է վարակի վտանգ պարունակել, ես պարզապես ուզում եմ ասել` ի սրտե շնորհակալություն»,- հայտարարել է Մերկելն իր շաբաթական ուղերձում:
Գործակալությունը նշում է, որ՝ Գերմանիայում վարակվածների թիվը հասել է 48.582-ի, վարակի հետեւանքով մահացել է 325 մարդ:

Канцлер ФРГ Ангела Меркель заявила, что немцы в основном придерживались правил по предотвращению распространения коронавируса нового типа, сообщает Reuters
Ранее в аппарате канцлера Германии сообщили, что меры по предотвращению распространения коронавируса не ослабят по меньшей мере до 20 апреля.
«Когда я вижу сегодня, как почти все полностью изменили свое поведение, как огромное большинство из вас действительно избегает всех необязательных контактов именно потому, что они могут содержать риск инфицирования, я просто хочу сказать: сердечное вам спасибо», - заявила Меркель в ходе своего еженедельного обращения.
Как отмечает агентство, число подтвержденных случаев заражения в Германии достигло 48 582. Кроме того в результате осложнений, вызванных коронавирусом в ФРГ умерли 325 человек.