ԵՄ անդամ երկրները բանակցություններ են վարում Զատիկից հետո կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով սահմանները փակ պահելու անհրաժեշտության շուրջ: Այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը:
«Մենք խորհրդակցություններ ենք անցկացնում անդամ պետությունների հետ այն մասին, թե ինչպես գործել Զատիկից հետո»,- ասել է նա «Եվրոպա 1» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում:
Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նաեւ հաստատել է, որ ԵՄ հաջորդ բյուջեն պետք է նոր «Մարշալի պլանի» ձեւ ստանա` կորոնավիրուսի բռնկումից հետո Եվրոպայի վերականգնումն ապահովելու համար` նշելով, որ Եվրոպան ավելի ուժեղ վիճակում դուրս կգա կորոնավիրուսի ճգնաժամից:

Страны-члены ЕС ведут переговоры о том, следует ли продлевать закрытие границ после Пасхи в связи с пандемией коронавиуса. Об этом заявил глава Еврокомиссии Урсула фон дер Лейен
«Мы ведем консультации с государствами-членами о том, как действовать после Пасхи», - сказала она в интервью радио «Европа 1»
Она также подтвердила, что следующий бюджет ЕС должен принять форму нового «плана Маршалла», чтобы обеспечить восстановление Европы после вспышки коронавируса,  отметив, Европа выйдет из кризиса коронавируса более сильной.