Ապրիլի 4-ին տեղի է ունեցել Արցախի ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորչած «Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության» Կենտրոնական խորհրդի (ԿԽ) ընդլայնված նիստը, որի օրակարգում մարտի 31-ին կայացած համապետական ընտրությունների արդյունքների ամփոփումն էր։
Կուսակցության տարածքային միավորների, նախընտրական շտաբների պատասխանատուները և վստահված անձերը Կենտրոնական խորհրդին են ներկայացրել ընտրությունների հետ կապված իրենց դիտարկումները, արձանագրած խախտումներն ու առաջարկները։
Ամփոփելով նախընտրական գործընթացների ու ընտրությունների արդյունքները՝ ԿԽ նշել է, որ արձանագրված խախտումներն ու թերությունները, ընդհանուր առմամբ, էական ազդեցություն չեն ունեցել ընտրությունների վերջնական ելքի վրա: Արցախի ժողովրդավարական կուսակցությունը ընդունում է ընտրությունների արդյունքները՝ համարելով, որ ընտրություններն ընթացել են անհավասար, բայց մրցակցային պայմաններում։ Կուսակցությունը շնորհակալություն է հայտնում իր նախընտրական ծրագրի օգտին քվեարկած բոլոր ընտրողներին։
Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի վերաբերյալ կուսակցությունը հանդես կգա լրացուցիչ հայտարարությամբ։

The Central Board of the Democratic Party Artsakh (Nagorno-Karabakh), led by National Assembly speaker Ashot Ghoulyan, convened an extended meeting Saturday, on whose agenda was the summing up of the results of Tuesday’s presidential and parliamentary elections.
The party central board noted that, in general, the violations and shortcomings that were recorded at this voting did not have a significant impact on the final outcome of the elections.
Accordingly, the Democratic Party of Artsakh accepts the election results, considering, however, that they were held under unlevel but competitive conditions.
The party will make an additional statement on the forthcoming second round of the presidential election.