Վերին Լարսում ստեղծված իրավիճակը կապված է եւ եղանակի հետ, եւ կորոնավիրուսի համաճարակի հետ: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 6-ին, քաղաքացիների հարցերին պատասխանելիս հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Դիտարկմանը, որ Լարսի անցակետում ահավոր իրավիօճակ է հայկական բեռնատարների համար, Փաշինյանն արձագանքեց. «Մենք ինքներս էլ օտարերկրյա վարորդների շարժը մեր երկրով եւ բեռների շարժը որոշակիորեն սահմանափակում ենք՝ կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով: Նույնը տեղի է ունենում Վրաստանում, ռուսաստանում: Հիմա ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով Վերին Լարսից սկսել են օգտվել նաեւ թուրքական բեռնատարներ եւ Լարսի սովորական ծանրաբեռնվածությունը կրկնապատկվել, եռապատկվել է: Ըստ մեկնաբանությունների, քանի որ նավահանգիստներում սահմանափակումներն ավելի խիստ են, եւ Թուրքիա-Իրան սահմանը փակվել է, նաեւ Թուրքիա-Նախիջեւան սահմանը, դրանով է բացատրվում, որ թուրքական բեռների մի մասն ուղղվել է դեպի վերին Լարս»:
Վարչապետը հավալեց, որ այո, Վրաստանում կարանտին է սահմանված, մեր բեռնատարները որոշակի շարասյունով են ուղեկցվում, եւ առաջանում են բարդություններ. «Մենք այս թեմայով աշխատում ենք եւ Վրաստանի, եւ Ռուսաստանի կառավարության հետ: Այստեղ այո, խնդիրներ կան: Մենք պայմանավորվել ենք ՌԴ իշխանությունների հետ, որ ԵՏՄ բեռների համար կանաչ ուղի կբացվի: Դրա կյանքի կոչումը պրոցեսի մեջ է»,-ասաց Փաշինյանը՝ հավելելով, որ այսօր Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույցում նույնպես այդ հարցը քննարկել են:

The situation at the Upper Lars border checkpoint is due to the climate and the coronavirus pandemic. This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said while answering citizens’ questions today.
When told that Armenian truck drivers are in a horrible situation at the checkpoint, Pashinyan said the following: “Armenia is also restricting the movement of foreign drivers through our country and the movement of cargo to a certain extent in order to prevent the spread of the coronavirus. The same goes for Georgia and Russia. Based on commentaries, since there are tighter restrictions at harbors, and the Turkey-Iran border and Turkey-Nakhchivan border are closed, this is why some Turkish cargo have been sent in the direction of Upper Lars.”
The Prime Minister added that Georgia has declared a lockdown, truck drivers are accompanied through a certain column, and this causes complications. “Armenia is working on this with the Georgian and Russian governments. Yes, there are problems. Armenia has agreed with the Russian authorities to open a green zone for cargo being transported to the Eurasian Economic Union, and the process is underway,” Pashinyan said, adding that he discussed this issue during his telephone conversation with Vladimir Putin today.