Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը զանգահարել է Պոլսո Հայոց պատրիարք արք. Սահակ Մաշալյանին և առաջարկել Թուրքիայի աջակցությունը։
Ինչպես NEWS.am–ը տեղեկանում է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի լրատվական բաժնից, նախագահ Էրդողանը պատրիարք Սահակ Մաշալյանի հետ զրույցում հետաքրքրվել է Սրբազան հոր որպիսությամբ եւ շնորհակալություն հայտնել անապահովների հիմնադրամին հայ համայնքի կողմից գումարային աջակցության համար։
Էրդողանը հայտնել է, որ հեշտացրել է Հայաստանցիների վերադարձի պայմանները հայրենիք եւ պատրաստակամություն է հայտնել Հայաստանին օգնել դեղորայքի հարցում։

President of Turkey Recep Tayyip Erdogan had a telephone conversation with Armenian Patriarch of Constantinople, Archbishop Sahak Mashalian and offered Turkey’s assistance.
As reported the news department of the Armenian Patriarchate of Constantinople to Armenian News-NEWS.am, during the telephone conversation, President Erdogan asked how the Patriarch was and expressed gratitude for the financial assistance provided by the Armenian community to the foundation for socially disadvantaged people.
Erdogan informed that he has facilitated the conditions for the return of citizens of Armenia to their homeland and expressed willingness to support Armenia with the provision of medicine.