Սկզբունքորեն, եթե ինչ-որ գաղտնի բանակցություններ չեն վարվում, ապա Zoom պլատֆորմը լուրջ սպառնալիք չի ներկայացնում: Սակայն լրացուցիչ անվտանգության համար կարելի է ավելի ակտիվ օգտագործել «waiting room» ռեժիմը՝ առանց թույլտվության այլ օգտատերերի չաթ մուտք գործել թույլ չտալով: Այս մասին ապրիլի 10-ին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«Դրանից բացի, յուրաքանչյուր չաթի կարելի գաղտնաբառ դնել եւ գրառումը դադարեցնել, եթե ինչ-որ լուրջ բան է տեղի ունենում»,- հավելեց փորձագետը:
Սամվել Մարտիրոսյանի պարզաբանմամբ՝ մինչեւ վերջին ժամանակները Zoom պլատֆորմը քիչ էր օգտագործվում եւ նախապատրաստված չէր դասերի եւ այլ զանգվածային միջոցառումների անցկացման համար, ինչով պայմանավորված առաջացան ծանրաբեռնվածության, ինչպես նաեւ անվտանգության հետ կապված խնդիրներ, քանի որ հաքերները սկսեցին դրա վրա ավելի սեւեռուն ուշադրություն դարձնել:
«Խնդիրներ սկսեցին առաջանալ նաեւ գաղտնիության հետ կապված, ինչը պայմանավորված էր չաթեր ներթափանցմամբ, տեսաժողովների պահպանված գրառումների բեռնմամբ եւ այլնով: Վերջին 10 օրում, սակայն, հիմնական խնդիրները լուծվել են, օրինակ՝ հարկադիր գաղտնաբառերի ներդրման միջոցով»,- ընդգծեց նա:
Փորձագետի հավաստիացմամբ՝ Microsoft Teams պլատֆորմը զգալիորեն ավելի անվտանգ է, բայց միայն այն դեպքում, եթե օգտատերը հետեւում է կիրառման կանոններին:
«Օրինակ՝ այստեղ, ի տարբերություն Zoom-ի, կարելի միացնել երկգործոնանի իրավազորում, բայց փորձը ցույց է տալիս, որ այն օգտատերերի մեծ մասի մոտ միացված չէ, իսկ շատերը չգիտեն էլ այդպիսի գործառույթի գոյության մասին: Ուստի անվտանգության մակարդակն, ավելի շուտ, կապված է ոչ թե այս կամ այն պլատֆորմի հետ, այդ թվում՝ Viber-ի, WhatsApp-ի կամ Messenger-ի, այլ օգտատիրոջ, թե նա որքանով է հետեւում անհրաժեշտ նորմերին»,- ամփոփց Մարտիրոսյանը:
Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ Հայաստանում հեռավար ուսուցման կազմակերպման համար այսօր օգտագործում են Moodle.am, Microsoft Teams, Zoom, Viber, WhatsApp, Messenger պլատֆորմները:
Նշենք, որ Սինգապուրի կրթության նախարարությունը Zoom պլատֆորմով դասերի անցկացումն արգելել է այն բանից հետո, երբ դասերից մեկը կոտրել են հաքերները, իսկ Գերմանիայի ԱԳ նախարարությունը սահմանափակել է իր աշխատակիցների համար Zoom կապի տեսածառայության օգտագործումը:

В принципе если не ведутся какие-то тайные переговоры, то серьезной угрозы платформа Zoom не представляет. Однако чтобы дополнительно себя обезопасить, можно активнее использовать режим «waiting room», не допуская к чату иных пользователей без разрешения. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am 10 апреля заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
«Кроме того, можно вводить пароль на каждый чат и прекратить запись, если происходит что-то серьезное»,- добавил эксперт.
Самвел Мартиросян пояснил, что платформа Zoom до последнего времени мало использовалась и не была подготовлена для проведения уроков и иных массовых мероприятий в связи с чем возникли проблемы с нагрузкой, а также с безопасностью, поскольку хакеры начали обращать на нее более пристальное внимание.
«Начали проявляться также проблемы с приватностью, что было связано с проникновением в чаты, с возможностью скачивания сохраненных записей видеоконференций и так далее. За последние 10 дней, однако, основные проблемы были решены, например, через введение принудительных паролей»,- подчеркнули он.
Платформа Microsoft Teams, по заверению эксперта, существенно безопаснее, но лишь в том случае, если пользователь следует правилам применения.
«Например, здесь, в отличие от Zoom, можно включить двухфакторную авторизацию, но опыт показывает, что она у большинства пользователей не включена, а многие и не знают о существовании такой функции. Поэтому уровень безопасности скорее связан не с той или иной платформой, в том числе с Viber, WhatsApp или Messenger, а с пользователем, насколько он следует необходимым нормам», - заключил Мартиросян.
В беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am директор Национального центра образовательных технологий Артак Погосян заявил, что для организации дистанционного обучения в Армении сегодня используются такие платформы, как Moodle.am, Microsoft Teams, Zoom, Viber, WhatsApp, Messenger.
Отметим, что Министерство образования Сингапура запретило проведение школьных занятий через платформу Zoom после того, как один из уроков был взломан хакерами, а Министерство иностранных дел Германии ограничило использование видео-сервиса конференц-связи Zoom для своих сотрудников.