Նիդերլանդների գերագույն դատարանն այսօր հրապարակված վճռով վերահաստատել է նախորդ ատյանների որոշումները՝ դատապարտելու Ադրբեջանա-թուրքական մշակութային ասոցիացիայի նախագահին՝ ազգային խտրականություն քարոզի և բռնության կոչերի համար։ Այս մասին Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է Նիդերլանդների թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Տիգրան Բալայանը:
«2014թ. Ալմելոյում Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշահամալիրի դեմ կազմակերխած բողոքի ցույցին Իլահն Աշքինը հայտարարել էր, թե «Ղարաբաղը դառնալու է հայերի գերեզմանը»։
Այս որոշումը Նիդերլանդներում բնակվող մեր հայրենակիցների հետևողական պայքարի արդյունքն է և վճռական հաղաթանակն է ռասիզմի դրսևորումների դեմ։
Նիդերլանդական դատարանը վերահաստատեց հանդուրժողականության և օրենքի գերակայության երաշխավորի իր դերը», գրել է դեսպան Բալայանը:

With its judgment, the Supreme Court of the Netherlands today confirmed the judgments of lower instances to condemn the president of the Azerbaijani-Turkish Cultural Association for advocating national discrimination and making calls for violence. This is stated on the Facebook page of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the Kingdom of the Netherlands Tigran Balayan, who added the following:
“During the protest against the Armenian Genocide memorial in Almelo in 2014, Ilahn Askin declared that “Karabakh will become the grave of the Armenians”.
This judgment is a result of the dedicated fight of Dutch-Armenians against manifestations of racism.