Արցախի նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը կորոնավիրուսի համաճարակի լուրջ հետեւանքներ է կանխատեսում տնտեսության վրա: Այս մասին նա հայտարարեց ապրիլի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսին: Հիշեցնենք, որ նախնական արդյունքներով, Հարությունյանը հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում:
Ըստ Հարությունյանի կանխատեսումների` համաճարակը կարող է ոչ թե ուղղակի ճգնաժամի վերաճել, այլ` տնտեսական աղետի: Հարությունյանը հիշեցրեց, որ տնտեսագետներն արդեն հայտարարում են սպասվող պարենային դեֆիցիտի մասին, ընդ որում` ոչ միայն աղքատ երկրներում, այլ` այնպիսի երկրում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է: Դիմակայելու համար, ըստ Հարությունյանի, համայն հայությունը պետք է միավորվի: Համախմբվել հարկավոր է ՀՀ իշխանությունների շուրջ, քանի որ հիմնական պատասխանատվությունը նրանք են կրում, ասաց Արցախի փաստացի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով` քաղաքական չարախնդությունն ու այլակարծությունն այս իրավիճակում վտանգավոր են:
Պատասխանելով հարցին` արդյոք իրենք իրենց մեղավոր կզգան, եթե պարզվի, որ մարդիկ, այնուամենայնիվ, վարակվել են ընտրատեղամասերում, Հարությունյանը միանգամից հիշեցրեց, որ իրավիճակն ինքը չի գնահատել: «Կա շտաբ եւ պարետատուն: Նրանք տալիս են գնահատականը»,- հայտարարեց Հարությունյանը: Եվ ընտրությունները հետաձգելու կոչեր անողների հասցեին հավելեց, որ եթե նրանք այդքան մտագոված էին, պետք էր այլ կոչեր անել, միջոցների խստացում պահանջել` չսահմանափակվելով հետաձգելու պահանջով: «Խանութները, փողոցն ու շուկաներն ավելի վտանգավոր են, քան ընտրատեղամասերը: Բայց ավելի խիստ միջոցներ ձեռնարկելու կոչեր չկան: Բոլորին հետաքրքրում են միայն ընտրությունները: Ընտրատեղամասերում գոնե իրավիճակը վերահսկում էր: Թե որքանով դա հաջողվեց` չգիտեմ: Անհանգստացեք սննդի խնդրի համար», խորհուրդ տվեց Արայիկ Հարությունյանը:

Кандидат в президенты Арцаха Араик Арутюнян предрекает серьезные последствия пандемии коронави руса на экономику. Об этом он заявил 15 апреля на пресс-конференции. Напомним, что по предварительным результатам, Арутюнян выиграл второй тур президентских выборов.
По прогнозам Арутюняна, пандемия может обернуться не просто кризисом, а экономической катастрофой. Арутюнян напомнил, что экономисты уже заявляют о грядущем продовольственном дефиците, причем не только в бедных странах, но и такой стране, как США. Чтобы противостоять напасти, уверен Арутюнян, надо объединиться всему армянству. Объединяться следует вокруг властей Армении, потому что главную ответственность несут они, заявил фактически ставший президентом Арцаха Арутюнян. По его словам, злорадство и политическое инакомыслие в сложившейся ситуации опасны.
Отвечая на вопрос о том, будет ли он себя чувствовать виноватым, если выяснится, что люди все-таки заразились на избирательных участках, Арутюнян немедленно напомнил, что ситуацию оценивал не он. «Есть штаб и комендатура. Они дают оценку», - заявил Арутюнян. И добавил в адрес призывавших отложить выборы оппонентов, что если уж они были так обеспокоены, следовало делать иные призывы, требовать ужесточения мер, не ограничиваясь требованием отложить выборы. «Магазины, улица и рынки опаснее, чем избирательные участки. Но нет призывов к более строгим мерам. Всех интересуют только выборы. На участках хотя бы контролировали ситуацию. Насколько это удалось, не знаю. Беспокойтесь проблемой продовольствия», - посоветовал Араик Арутюнян.