Արցախի նախագահի թեկնածու Արայիկ Հարությունյանը կորոնավիրուսի համաճարակի լուրջ հետեւանքներ է կանխատեսում տնտեսության վրա: Այս մասին նա հայտարարեց ապրիլի 15-ին կայացած մամուլի ասուլիսին: Հիշեցնենք, որ նախնական արդյունքներով, Հարությունյանը հաղթել է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում:
Ըստ Հարությունյանի կանխատեսումների` համաճարակը կարող է ոչ թե ուղղակի ճգնաժամի վերաճել, այլ` տնտեսական աղետի: Հարությունյանը հիշեցրեց, որ տնտեսագետներն արդեն հայտարարում են սպասվող պարենային դեֆիցիտի մասին, ընդ որում` ոչ միայն աղքատ երկրներում, այլ` այնպիսի երկրում, ինչպիսին ԱՄՆ-ն է: Դիմակայելու համար, ըստ Հարությունյանի, համայն հայությունը պետք է միավորվի: Համախմբվել հարկավոր է ՀՀ իշխանությունների շուրջ, քանի որ հիմնական պատասխանատվությունը նրանք են կրում, ասաց Արցախի փաստացի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը: Նրա խոսքով` քաղաքական չարախնդությունն ու այլակարծությունն այս իրավիճակում վտանգավոր են:
Պատասխանելով հարցին` արդյոք իրենք իրենց մեղավոր կզգան, եթե պարզվի, որ մարդիկ, այնուամենայնիվ, վարակվել են ընտրատեղամասերում, Հարությունյանը միանգամից հիշեցրեց, որ իրավիճակն ինքը չի գնահատել: «Կա շտաբ եւ պարետատուն: Նրանք տալիս են գնահատականը»,- հայտարարեց Հարությունյանը: Եվ ընտրությունները հետաձգելու կոչեր անողների հասցեին հավելեց, որ եթե նրանք այդքան մտագոված էին, պետք էր այլ կոչեր անել, միջոցների խստացում պահանջել` չսահմանափակվելով հետաձգելու պահանջով: «Խանութները, փողոցն ու շուկաներն ավելի վտանգավոր են, քան ընտրատեղամասերը: Բայց ավելի խիստ միջոցներ ձեռնարկելու կոչեր չկան: Բոլորին հետաքրքրում են միայն ընտրությունները: Ընտրատեղամասերում գոնե իրավիճակը վերահսկում էր: Թե որքանով դա հաջողվեց` չգիտեմ: Անհանգստացեք սննդի խնդրի համար», խորհուրդ տվեց Արայիկ Հարությունյանը:

Presidential candidate, likely president-elect of Artsakh (Nagorno-Karabakh) Arayik Harutyunyan believes the country’s economy will be seriously affected by the coronavirus pandemic. This is what Harutyunyan said during a press conference today.
Based on his forecasts, the pandemic can turn into an economic disaster, not just a crisis. He recalled that economists are already announcing the expected food deficit, and not only in poverty-stricken countries, but also countries such as the United States. According to Harutyunyan, to show resistance, all Armenians need to unite around the authorities of Armenia since they are mainly responsible for the situation.
Asked if he and his team will feel guilty, if it becomes clear that people were infected with the coronavirus at polling stations during the elections in Artsakh, Harutyunyan immediately recalled that he hadn’t assessed the situation. “There is a headquarters and a Commandant’s Office for assessment,” he said, and to those who were making calls to postpone the elections, he added that if they were so concerned, they had to make other calls and demand toughening of measures, not just demand postponing the elections.