Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Եվրախորհրդին և ԵԽԽՎ-ին մեղադրել է բոլոր հնարավոր մեղքերի համար` այն պատճառով, որ այն չի դատապարտել Ղարաբաղում կայացած նախագահական ընտրությունները: Քննադատություն է հնչեցվել է ապրիլի 14-ին կառավարության նիստի ժամանակ, հաղորդում է Turan-ը:
«20 տարի շարունակ Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովն անում է հնարավոր ամեն ինչ` Ադրբեջանին արատավորելու, զրպարտելու եւ հեղինակազրկելու համար: Ինչու՞ է ԵԽԽՎ-ն լռում: Քանի որ այնտեղ հավաքված հակաադրբեջանական ուժերը, հայամետ ուժերն Ադրբեջանին որպես թշնամի են ընկալում: Այս կազմակերպությունից մեզ ուղղված բոլոր պահանջները որեւէ նշանակություն չունեն: Ես ասել եմ եւ եւս մեկ անգամ ուզում եմ ասել. նրանց կողմից ընդունված բանաձեւերը, որոշումները ինձ համար ոչ այլ ինչ են, քան թղթի կտոր: Այս կազմակերպության կարծիքն Ադրբեջանի մասին ինձ չի հետաքրքրում եւ երբեք չի հետաքրքրել: Կան նաեւ Ադրբեջանի մասով զեկուցողները, նրանք նույնպես լռում են, ոչինչ չեն ասում: Հենց որ այստեղ ինչ-որ աննշան իրադարձություն է տեղի ունենում, նրանք փրփրած մեր երկիրը ստով եւ հերյուրանքով են հեղեղում: Ինչու՞ են նրանք լռում: Դրանից հետո նրանք կորցրեցին Ադրբեջանի համար զեկուցող լինելու իրենց բարոյական իրավունքը: Ադրբեջանի ժողովուրդն ամեն ինչ լավ տեսնում է: Այն տեսնում է, որ նրանց խղճուկ հայտարարությունների հետեւում ամենեւին էլ ժողովրդավարության եւ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցը չէ: Այս կառույցի նպատակն Ադրբեջանին արատավորելն է, հեղինակազրկելը եւ այդպիսով հարված հասցնելն է մեր երկրի շահերին»,- ասել է Ալիեւը:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев обвинил Совет Европы и ПАСЕ во всевозможных грехах из-за того, что тот не осудил президентские выборы в Карабахе. Критика была озвучена в ходе правительственного совещания 14 апреля, сообщает Turan.
«Парламентская Ассамблея Совета Европы на протяжении 20 лет делает все возможное, чтобы очернить, оклеветать Азербайджан, подорвать его авторитет. Почему молчит ПАСЕ? Потому, что собравшиеся там антиазербайджанские силы, проармянские силы смотрят на Азербайджан как на врага. Все претензии, поступающие к нам из этой организации, не имеют никакого значения. Я говорил, еще раз хочу сказать: принятые ими резолюции, постановления являются для меня не более чем клочком бумаги. Мнение данной организации об Азербайджане меня не интересует и никогда не интересовало.
Есть еще докладчики по Азербайджану, они тоже молчат, ничего не говорят. Как только здесь происходит незначительное событие, они с пеной у рта поливают нашу страну ложью и клеветой. Почему они молчат? После этого они утратили моральное право быть докладчиками по Азербайджану. Азербайджанский народ хорошо все видит. Видит, что за их неприглядными заявлениями стоит вопрос вовсе не демократии и защиты прав человека в Азербайджане. Цель данной структуры - очернить, шантажировать Азербайджан, подорвать его авторитет, нанести, таким образом, удар по интересам нашей страны», - сказал Алиев.