Չինաստանը հերքել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի այն պնդումները, թե այն, իբր, գաղտնի միջուկային զենքի փորձարկումներ է անցկացնում ` խախտելով իր միջազգային պարտավորությունները, հայտնում է AP-ն:
Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Չժաո Լիցզյանը հայտարարել է, որ Չինաստանում միջուկային փորձարկումների մասին պնդումները Պետդեպարտամենտի` միջուկային համապատասխանության զեկույցում «բացարձակ անհիմն փաստարկներ են, որոնք խառնում են ճիշտն ու սխալը»:
«Չինաստանը միշտ պատասխանատու կերպով կատարել է իր միջազգային պարտավորությունները, հաստատապես աջակցել է բազմակողմանիությանը եւ ակտիվորեն միջազգային համագործակցություն է իրականացրել,- նշել է նա:- Չինաստանի հասցեին ԱՄՆ-ի մեղադրանքն օդից է վերցված, բացարձակապես անհիմն է եւ հերքելու արժանի չէ»: Պետդեպարտամենտի զեկույցում Չինաստանը մեղադրվում է միջուկային փորձարկումների դադարեցման եւ չտարածման իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ:
Չինաստանը պարտավորվել է միջուկային զենքը չփորձարկել, սակայն այն, ինչպես Միացյալ Նահանգները եւ մի շարք այլ երկրներ, դեռ պետք է վավերացնի Միջուկային փորձարկումների համապարփակ արգելքի մասին պայմանագիրը: Չինաստանը ճանաչված միջուկային տերություն է, սակայն պնդում է, որ շատ փոքր քանակությամբ զենք ունի:
Լիցզյանը նշել է, որ Չինաստանը, հակառակը, կարեւոր ներդրում է ունեցել միջազգային զենքի վերահսկման եւ չտարածման ռեժիմի պահպանման, ինչպես նաեի միջազգային խաղաղության եւ անվտանգության պաշտպանության գործում: Նա նաեւ ասել է, որ Միացյալ Նահանգները դեռ պետք է քիմիական զենքի իրենց պաշարները ոչնչացնեն, բացի այդ, Վաշինգտոնը անընդհատ ավելացնում է իր զինված ուժերն այնպես, որպեսզի «խաթարի գլոբալ ռազմավարական հավասարակշռությունը եւ կայունությունը եւ խոչընդոտի զենքի միջազգային վերահսկողության եւ զինաթափման գործընթացին»:

China has denied allegations by the US State Department that it allegedly secretly conducts nuclear weapons tests violating its international obligations, AP reported.
Chinese Foreign Ministry spokesman Zhao Lijian said the State Department’s nuclear test allegations in the State Department’s nuclear compliance report were “totally unfounded countercharges that confuse right and wrong.”
“China has always performed its international obligations and commitments in a responsible manner, firmly upheld multilateralism, and actively carried out international cooperation,” Zhao said. “The U.S. accusation against China is made of thin air, which is totally unfounded and not worth refuting.”
In a State Department report, the US accused China of non-compliance with its non-proliferation obligations and the suspension of nuclear tests. China has pledged not to test nuclear weapons, but like the U.S. and several other nations has yet to ratify the Comprehensive Nuclear Test Ban Treaty. China is a recognized nuclear power but claims to possess only a small amount of weapons.
China, in contrast, has “made important contributions to upholding the international arms control and non-proliferation regime, as well as safeguarding international peace and security,” Zhao said. He also said that the US has yet to destroy its stockpiles of chemical weapons, in addition, Washington is constantly increasing its armed forces in a manner that “undermines the global strategic balance and stability and obstructed the process of international arms control and disarmament.”