Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել է ԵՄ-ի «ճշմարտության պահի» մասին՝ կապված կորոնավիրուսի ճգնաժամի պայմաններում ֆինանսական համերաշխության հետ:
«Մեզ համար եկել է ճշմարտության պահը, եւ հատկապես՝ Եվրամիությունը քաղաքակա՞ն նախագիծ է, թե՞ միայն շուկայական»,- ասել է Մակրոնը Financial Times-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ «այլ ընտրություն չկա», բացի հիմնադրամ ստեղծելը, որը «կթողարկի ընդհանուր երաշխիքով համատեղ փոխառության տոմսեր»՝ անդամ պետություններին ֆինանսավորելու համար իրենց պահանջմունքներին համապատասխան, այլ ոչ թե նրանց տնտեսությունների չափերով:
«Խաղասեղանին է դրված համերաշխության հասկացությունը,- ասել է Մակրոնը:-Տնտեսությունը դրանից է կախված»:
Նա նշել է, որ ԵՄ-ում համերաշխության բացակայությունը կարող է հարավային Եվրոպայում պոպուլիստական զայրույթ հրահրել, հատկապես այն անդամ երկրներում, որոնք կորոնավիրուսի հետեւանքով սաստիկ տուժել են: «Եթե մենք չկարողանանք դա անել, ապա այսօր, վաղը, վաղը չէ մյուս օրը Իտալիայում, Իսպանիայում, հնարավոր է՝ Ֆրանսիայում եւ այլ վայրերում կհաղթեն պոպուլիստները»,- հավելել է Մակրոնը:

Президент Франции Эммануэль Макрон заявил о «моменте истины» ЕС в связи с финансовой солидарностью в условиях кризиса коронавируса.
«Для нас наступил момент истины, а именно, является ли Европейский союз политическим проектом или только рыночным», - сказал Макрон в интервью Financial Times.
По его словам, «нет другого выбора», кроме как создать фонд, который «выпустит совместные облигации с общей гарантией» для финансирования государств-членов в соответствии с их потребностями, а не размером их экономик.
«На карту поставлены понятия солидарности», - сказал Макрон. «Экономика зависит от этого».
Он отметил, что отсутствие солидарности в ЕС может спровоцировать популистский гнев в южной Европе, особенно в странах-членах, сильно пострадавших от коронавируса. «Если мы не сможем сделать это сегодня, то сегодня, завтра, послезавтра, в Италии, в Испании, возможно, во Франции и в других местах победят популисты», - добавил Макрон.