Հոնկոնգի ոստիկանությունը կալանավորել է նվազագույնը 14 խորհրդարանականների, ակտիվիստների եւ մեկ մեդիամագնատի անցյալ տարի հակակառավարական ցույցերին մասնակցելու մեղադրանքով, հայտնում է Associated Press-ը:
Կալանավորվածների թվում են 81-ամյա ակտիվիստ, նախկին խորհրդարանական Մարտին Լին, ժողովրդավարական բարեփոխումների կողմնակիցներ Ալբերտ Հոն, Լի Չուկ-Յանը, Աու Նոկ-Հին:
Ոստիկանությունը կալանավորել է նաեւ մեդիամագնատ, Apple Daily պարբերականի հիմնադիր Ջիմի Լեյին:
Նրանց անցյալ տարվա օգոստոսին տեղի ունեցած հակակառավարական ցույցերին մասնակցելու մեղադրանքներ են առաջադրվել դեռեւս փետրվարին:
Հիշեցնենք, որ Հոնկոնգում բողոքի ցույցերը սկսվել էին ինքնավար տարածքի իշխանությունների կողմից վտանգավոր հանցագործներին դատելու համար մայրցամաքային Չինաստանին արտահանձնելու մասին օրենքի ընդունումից հետո:
Ցույցերը սկսվելուց հետո օրենքը չեղյալ է հայտարարվել, սակայն ցույցերը շարունակվել էին ու հանգեցրել ցուցարարների եւ ոստիկանների միջեւ բախումների:

Hong Kong police have arrested at least 14 MPs, activists, and one media mogul on charges of participating in anti-government rallies last year, the Associated Press reported.
Among those arrested were 81-year-old activist, former parliamentarian Martin Lee and supporters of democratic reforms Albert Ho, Lee Cheuk-yan and Au Nok-hin.
Police also arrested media mogul Jimmy Lai, founder of the Apple Daily.
Charges of those arrested in participating in anti-government actions in August last year were brought back in February. The protests in Hong Kong began after the adoption by the semi-autonomous territory of the law on the extradition of dangerous criminals to the Chinese mainland for their participation in trials.
After the demonstrations began, the law was repealed, but the rallies continued and led to clashes between the demonstrators and the police.