ԱՄՆ կոնգրեսականներ Ֆրենկ Փալոնը, Ադամ Շիֆը, Ջեքի Սփայերը և Գուս Բիլիրակիսը շնորհավորական ուղերձ են հղել Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանին:
ԱՄՆ կոնգրեսականների ուղերձում ասված է.
«Հարգելի՛ նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյան
Որպես ԱՄՆ Կոնգրեսի  և  Կոնգրեսի Հայկական հարցերով  հանձնախմբի անդամներ՝ մենք շնորհավորում ենք մարտի 31-ին Արցախում տեղի ունեցած պատմական ընտրությունների և դրան հաջորդած նախագահական ընտրության երկրորդ փուլի կապակցությամբ:
Մենք  սրտանց ուրախ ենք տեսնել, որ Արցախի ժողովուրդը և իշխանություններն այս դժվարին ժամանակաշրջանում  հավատարիմ են մնում խաղաղ ժողովրդավարությանը: Արցախը հավատարիմ մնաց ժողովրդավարական կառավարման այնպիսի համակարգին, որն արտացոլում է իր քաղաքացիների կամքը՝ չնայած թշնամական տրամադրություններ ունեցող հարևանի շարունակական սպառնալիքներին ու զինադադարի խախտումներին:
Մենք հասկանում ենք նաև, որ COVID-19-ի ճգնաժամի հետևանքով առաջացել էին  որոշակի բարդություններ, սակայն ստեղծված հարաբերական հարմարությունները, որոնք թույլ տվեցին ընտրողներին քվեարկել առանց խոչընդոտների, ակնհայտորեն ներկայացնում են հանրապետությունում ժողովրդավարական գործընթացների զորությունը:
Որպես Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի համանախագահներ՝ մենք հավատարիմ ենք մնում Արցախի ժողովրդավարական անկախությունն առաջ մղելու և ամրապնդելու գործընթացին:
Մենք կշարունակենք աջակցել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիիրավ իրացմանը, որը կնպաստի  նաև տարածաշրջանի կայունությանն ու զարգացմանը: Վստահեցնում ենք, որ կշարունակենք ուղիներ որոնել ամրապնդելու Միացյալ Նահանգների և Արցախի միջև կապերը, որը ներառում է նաև նրա անկախության պաշտոնական ճանաչումը:
Եվս մեկ անգամ ընդունեք մեր շնորհավորանքներն ընտրությունների կապակցությամբ, որոնք եղել են հանգիստ, խաղաղ, զերծ կոռուպցիայից կամ ընտրողների ահաբեկումից: Մենք ակնկալում ենք շարունակել մեր հետագա արդյունավետ և կայուն  համագործակցությունը Ձեր իշխանության հետ:

Американские конгрессмены Фрэнк Палоне, Адам Шифф, Джекки Спайер и Гус Билиракис направили поздравительное послание новоизбранному президенту Республики Арцах Араику Арутюняну.
«Уважаемый новоизбранный президент Араик Арутюнян!
Как члены комиссии Конгресса США по армянским вопросам мы поздравляем вас с состоявшимися 31 марта историческими выборами в Арцахе и последующим за ними вторым этапом выборов.
Мы искренне рады видеть, что народ Арцаха и власти в этот сложнейший период остаются верными мирной демократии. Арцах остался приверженным такой системе демократического управления, которая отображает волю его граждан, несмотря на постоянные угрозы и нарушения перемирия со стороны враждебно настроенного соседа.
Мы также понимаем, что в результате кризиса с COVID-19 возникли некоторые сложности, однако созданные относительные удобства, позволившие избирателям проголосовать без препятствий, очевидным образом демонстрируют мощь демократических процессов в республике.
Как сопредседатели Конгресса по армянским вопросам мы остаемся верными процессу продвижения и укрепления демократической независимости Арцаха.
Мы продолжим содействовать полноценной реализации права на самоопределение народа Арцаха, которая будет способствовать также стабильности и развитию региона. Заверяем, что продолжим искать пути для укрепления связей между Соединенными Штатами и Арцахом, которые включают также официальное признание независимости.
Еще раз примите наши поздравления в связи с выборами, которые были спокойнвми, мирными, лишенными коррупции и угроз в адрес избирателей.