Google-ը եւ Facebook-ը ստիպված կլինեն վճարել Ավստրալիայում նորությունների համար, քանի որ կորոնավիրուսային համաճարակը գովազդից ստացված եկամուտների անկման է հանգեցնում, հայտնում է AP-ն:
Ավստրալիայի ֆինանսների նախարար Ջոշ Ֆրիդենբերգը հայտարարել է, որ Ավստրալիայի մրցակցության եւ սպառողների պաշտպանության հանձնաժողովը (ACCC) հուլիսի վերջին կհրապարկի կանոնների նախագիծը հարթակների համար, որն արդար փոխհատուցում է նախատեսում լրատվամիջոցներից ներբեռնված լրագրողական կոնտենտի համար: Ըստ նրա` Ավստրալիան կարող է հաջողության հասնել այնտեղ, որտեղ այլ երկրները, այդ թվում` Ֆրանսիան եւ Իսպանիան, չկարողացան դա անել:
«Մենք չենք նահանջի սպառնալիքների առջեւ,- լրագրողներին հայտարարել է Ֆրիդենբերգը:- Մենք հասկանում ենք խնդիրը, որի հետ բախվում ենք: Մենք գործ ունենք խոշոր ընկերությունների հետ, սակայն այնքան բան է խաղաքարտին դրված, ուստի մենք պատրաստ ենք այս պայքարին»:
ACCC- ն փորձել է պայմանավորվել կամավոր օրենսգրքի շուրջ, որի համաձայն նշված ընկերությունները կհամաձայնեին վճարել ավանդական լրատվամիջոցներին նրանց կոնտենտի համար: Բայց կողմերը չեն կարողացել համաձայնության գալ «կոնտենտի համար վճարման առանցքային խնդրի» շուրջ», ասել է Ֆրիդենբերգը: Կապի նախարար Փոլ Ֆլետչերը հայտարարել է, որ Ավստրալիան Եվրոպայի նկատմամբ այլ մոտեցում կօգտագործի` ապավինելով մրցակցության մասին օրենքին, այլ ոչ թե` հեղինակային իրավունքի մասին օրենքին:
«Մենք հիասթափված ենք կառավարության հայտարարությունից` հատկապես հաշվի առնելով այն, որ մենք քրտնաջան աշխատել ենք նրանց կողմից համաձայնեցված վերջնաժամկետին հասցնելու համար»,- հայտարարել է Ավստրալիայում Facebook-ի գործադիր տնօրեն Ուիլ Իսթոնը: «COVID-19-ն ազդել է երկրի բոլոր ընկերությունների եւ արդյունաբերությունների վրա, այդ թվում` հրատարակիչների, ուստի մենք հայտարարել ենք նոր գլոբալ ներդրումների մասին` լրատվական կազմակերպություններին աջակցելու համար այն ժամանակ, երբ գովազդից ստացվող եկամուտները նվազում են»,- հավելել է նա` նշելով, որ խոսքը100 միլիոն դոլարի չափով ներդրման մասին է:

Google и Facebook будут вынуждены платить за новостной контент в Австралии, так как пандемия коронавируса приводит к падению доходов от рекламы, передает AP.
Министр финансов Австралии  Джош Фриденберг заявил, что Австралийская комиссия по конкуренции и защите прав потребителей (ACCC) в конце июля опубликует проект правил для платформ, который предусматривает справедливую компенсацию за журналистский контент, скачиваемый из средств массовой информации. По его словам,  Австралия может добиться успеха там, где другие страны, включая Францию ​​и Испанию, не смогли сделать этого.
«Мы не склонемся  перед их угрозами», - заявил Фриденберг журналистам. «Мы понимаем проблему, с которой сталкиваемся. Это большие компании, с которыми мы имеем дело, но на карту поставлено так много, поэтому мы готовы к этой борьбе».
ACCC попытался договориться о добровольном кодексе, согласно которому указанные компании согласились бы платить традиционным СМИ за их контент. Но стороны не смогли договориться по «ключевому вопросу оплаты контента», сказал Фриденберг.
Министр связи Пол Флетчер заявил, что Австралия будет использовать другой подход к Европе, полагаясь на закон о конкуренции, а не на закон об авторском праве.
«Мы разочарованы заявлением правительства, тем более что мы усердно работали, чтобы уложиться в согласованный ими срок», - заявил управляющий директор Facebook в Австралии и Новой Зеландии Уилл Истон. «COVID-19 повлиял на все компании и отрасли по всей стране, включая издателей, поэтому мы объявили о новых глобальных инвестициях для поддержки новостных организаций в период, когда доходы от рекламы снижаются», - добавил он, сославшись на инвестиции в размере 100 миллионов долларов.
«Мы стремились к конструктивной работе с ACCC и правительством по разработке кодекса поведения, и мы будем продолжать делать это», - говорится в заявлении Google.