ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոյին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության լրատվության ծառայությունից։
«Խորապես ցնցված եմ Նոր Շոտլանդիա նահանգում տեղի ունեցած վայրագ հանցագործության լուրից, որը 16 անմեղ զոհերի պատճառ դարձավ: Իմ անկեղծ ցավակցությունն եմ հայտնում Ձեզ եւ Կանադայի բարեկամ ժողովրդին այս աներեւակայելի բռնարարքի կապակցությամբ, որը պատուհասած COVID-19 համավարակի դեմ պայքարի օրերին ցնցեց բոլոր կանադացիներին:
Խնդրում եմ զոհվածների ընտանիքներին եւ մտերիմներին փոխանցել սփոփանքի իմ խոսքերը՝ մաղթելով համբերություն եւ տոկունություն»,- նշված է վարչապետի հեռագրում:

Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has sent a telegram of condolence to Prime Minister of Canada Justin Trudeau, as reported the news service of the Government of Armenia.
“I am deeply shocked by the news about the atrocious crime that took place in Nova Scotia and took the lives of 16 innocent people. I express my sincere condolences to you and the friendly Canadian people on the occasion of this incredible act of violence that shocked all Canadians during the days of the fight against the COVID-19 pandemic that has befallen.
I ask you to transmit my words of consolation to the families and close ones of the victims and wish them patience and endurance,” the Prime Minister’s telegram reads.