Ռուսական կողմը հույս ունի, որ վերջին մի քանի տարում Հայաստանի հետ համատեղ ձեռնարկությունների նկատմամբ սկսված դատավարությունները կկարգավորվեն: Այս մասին երեքշաբթի օրը Ա. Գորչակովի անվան հանրային դիվանագիտության աջակցության հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ տեսակոնֆերանսի ձեւաչափով կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եթե խոսենք տնտեսության մասին, ապա մենք հույս ունենք, որ այն դատական գործընթացները, որոնք այժմ սկսվել են վերջին մի քանի տարիներին Հայաստանում համատեղ ձեռնարկությունների նկատմամաբ, այդ թվում` Հարավկովկասյան երկաթուղու հետ կապված, կկարգավորվեն առանց այնտեղ բաներ բերելու որեւէ փորձերի, որոնք հարիր չեն դաշնակիցների միջեւ հարաբերություններին»,- ասաց նա: Ինչպես նշեց Լավրովը, «բարդ իրավիճակներ» են ստեղծվել մի քանի ռուսական ընկերությունների հետ: «Հուսով եմ, որ այս բոլոր հարցերը մենք կկարգավորենք փոխադարձ բավարարմամբ»,- եզրափակեց նա:
Գործակալության տվյալներով` Ռուսաստանի երկաթուղիների հարաբերությունները Հայաստանի իշխանությունների հետ սրվել են խուզարկությունների եւ քրեական գործերի պատճառով, որոնք Երեւանը հարուցել էր ՀԿԵ-ի դեմ: Մասնավորապես, 2018-ի օգոստոսին ՀԿԵ-ի հայաստանյան գրասենյակում խուզարկություններ էին անցկացվել` 19 հազար ԱՄՆ դոլարի չաթով հարկեր չվճարելու գործի շրջանակներում: Ընկերությունում ի պատասխան հայտարարել էին քննության կանխակալության մասին:
Ընդհանուր առմամբ, ՀԿԵ դեմ, RTVI հեռուստաալիքի տեղեկությունների համաձայն, յոթ գործ է հարուցվել, որոնք միացված են մեկ դատավարության մեջ: ՀԿԵ-ում պահանջներն անհիմն են համարում: «Հայկական երկաթուղի» ընկերությունը 2008-ին հանձնվել էր «Ռուսաստանի երկաթուղիներ» ընկերության կոնցեսիոն կառավարմանը: Ռուսական ընկերությունը կարող է 30 տարի կառավարել այդ ճանապարհները:

Российская сторона надеется, что начавшиеся за последние несколько лет судебные процессы в отношении совместных предприятий с Арменией будут урегулированы. Об этом заявил во вторник министр иностранных дел РФ Сергей Лавров в ходе круглого стола с представителями Фонда публичной дипломатии имени А. М. Горчакова, который проходит в формате видеоконференции, сообщает ТАСС.
«Если говорить про экономику, то мы очень рассчитываем, что те судебные процессы, которые сейчас начались за последние пару лет в Армении в отношении совместных предприятий, включая Южно-Кавказскую железную дорогу, что они будут урегулированы без каких-либо попыток привнести туда вещи, которые не подобают отношениям между союзниками», - сказал он. Как уточнил Лавров, «сложные ситуации» сложились с несколькими российскими компаниями. «Надеюсь, что все эти вопросы мы будем регулировать к обоюдному удовлетворению», - заключил он.
Как отмечает агентство, отношения РЖД с властями Армении обострились из-за обысков и уголовных дел, которые Ереван завел против ЮКЖД. В частности, в августе 2018 года в офисе ЮКЖД в Армении провели обыски в рамках дела о неуплате налогов на $19 тыс. В компании в ответ заявили об ангажированности следствия. Всего против ЮКЖД, по информации телеканала RTVI, заведено семь дел, объединенных в одно производство. В ЮКЖД считают претензии необоснованными. «Армянская железная дорога» была передана в ведение РЖД в 2008 году по концессии. Российская компания может управлять этими дорогами в течение 30 лет.