Իրանում ցանկանում են շներին սովորեցնել հայտնաբերել նոր կորոնավիրուսը: Ինչպես հայտնում է Mehr-ը, շների մարզման կենտրոնը տարբեր ցեղատեսակների պատրաստման ծրագիր է նախատեսել վիրուսը հայտնաբերելու համար:
Նախագծի ներկայացուցիչ Համիդրեզա Շիրիի խոսքով` մարզումներն անցկացվում են իրանական բանակի աջակցությամբ: «Քանի որ շները կարող են 20 000 անգամ ավելի լավ են կարողանում հայտնաբերել հոտերը, քան մարդիկ, նրանք արդեն իսկ սովորեցրել են որոշ հիվանդություններ հայտնաբերել, այդ թվում` մալարիա»:
Նրա խոսքով` ծրագրի մեկնարկից անցել է երկու շաբաթ: «Հետազոտության առաջին փուլում մենք ապացուցեցինք, որ շները չեն վարակվում կորոնավիրուսով. այժմ շները աշխատում են անմիջապես վիրուսի հետ, բայց տարբեր փուլերում կատարված բազմաթիվ փորձարկումները ցույց են տալիս, որ դրանցից ոչ մեկը, ոչ էլ մարզիչները չեն վարակվել վիրուսով»: «Քանի որ մենք չգիտեինք, թե որ ցեղատեսակն է ամենալավն ունակ հայտնաբերել վիրուսը, մենք տարբեր ցեղատեսակներ օգտագործեցինք` լաբրադոր, ոսկե ռետրիվեր, գերմանական հովվաշուն եւ բորդեր կոլի»,- ասել է նա:
Շիրին հույս է հայտնել, որ թիմը ծրագրի հաջողության մասին կկարողանա հայտարարել առաջիկա 10 օրվա ընթացքում:
Նմանատիպ նախագծեր սկսել են մեկնարկել նաեւ այլ երկրներում, օրինակ` Մեծ Բրիտանիայում: Ըստ Business Insider-ի հրապարակման` կորոնավիրուսի համավարակին արձագանքելու շների ունակությունն ուսումնասիրում են Լոնդոնի հիգիենայի եւ արեւադարձային բժշկության դպրոցը (LSHTM), Դարեմի համալսարանը եւ Medical Detection Dogs կազմակերպությունը:
«Մենք դեռ չգիտենք` արդյոք COVID-19-ը հատուկ հոտ ունի, բայց գիտենք, որ շնչառական այլ հիվանդությունները փոխում են մեր մարմնի հոտը, այնպես որ հավանականություն կա, որ դա տեղի կունենա: Եվ եթե դա տեղի ունենա, շները կկարողանան այն հայտնաբերել: Այս նոր ախտորոշիչ գործիքը կարող է հեղափոխել մեր արձագանքը COVID-19-ին»,- նշել է LSHTM-ի հիվանդությունների վերահսկման  բաժնի ղեկավար, պրոֆեսոր Ջեյմս Լոգանը:

В Иране хотят обучить собак обнаруживать новый коронавирус. Как сообщает Mehr, центр по тренировке собак начал проект по обучению различных пород обнаруживать вирус.
По словам представителя проекта Хамидрезы Шири, обучение проводится при поддержке иранской армии. «Поскольку собаки могут обнаруживать запахи в 20 000 раз лучше, чем люди, их уже обучили обнаруживать некоторые заболевания, в том числе малярию».
По его словам,  с начала проекта прошло две недели. «На первом этапе исследования мы доказали, что собаки не заражаются коронавирусом; сейчас собаки непосредственно работают с вирусом, но многочисленные тесты на разных стадиях показывают, что ни одна из них, ни дрессировщики не заразились вирусом».  «Поскольку мы не знали, какая порода обладает лучшей способностью к обнаружению, мы использовали разные породы, включая лабрадора, золотистого ретривера, немецкую овчарку и бордер-колли», - сказал он.
Шири выразил надежду, что команда сможет объявить об успехе проекта в ближайшие 10 дней.
Подобные проекты также стартовали в других странах, к примеру в Великобритании. Согласно публикации Business Insider, способность собак реагировать на пандемию коронавируса изучается Лондонской школой гигиены и тропической медицины (LSHTM), Университетом Дарема и организацией Medical Detection Dogs.
«Мы еще не знаем, имеет ли COVID-19 специфический запах, но мы знаем, что другие респираторные заболевания изменяют запах нашего тела, поэтому есть вероятность, что это произойдет. И если это произойдет, собаки смогут обнаружить его. Этот новый диагностический инструмент может революционизировать наш ответ на COVID-19», - сказал руководитель отдела контроля заболеваний в LSHTM, профессор Джеймс Логан.