Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պայմանավորվել են պահպանել սերտ կապերը եւ հնարավորինս շուտ շարունակել բանակցությունները անձամբ: Այս մասին ասվում է երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարների եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է ապրիլի 21-ին տեղի ունեցած տեսակապի արդյունքում: Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշվում է.
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանը, Էլմար Մամեդյարովը եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները (Իգոր Պոպով՝ Ռուսաստան, Ստեֆան Վիսկոնտի՝ Ֆրանսիա եւ Էնդրյու Շոֆեր՝ ԱՄՆ) հաճախ հեռավար խորհրդակցություններ են անցկացնում մարտի կեսից, ներառյալ ապրիլի 21-ին անցկացված համատեղ տեսակապը: ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը այս խորհրդակցություններին նույնպես մասնակցել է:
Խորհրդակցությունների ընթացքում մասնակիցները քննարկել են առողջապահական ճգնաժամի ազդեցությունը տարածաշրջանում եւ վերջին զարգացումները տեղերում: Նրանք նաեւ դիտարկել են ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում իրականացվող հետագա քայլերը՝ համաձայն իրենց կողմից արված համատեղ հայտարարության, որը 2020 թվականի հունվարի 30-ին հրապարակվել է Ժնեւում:
Ընդունվել է, որ COVID-19 համաճարակի հետեւանքով առաջացած արտակարգ իրավիճակի պատճառով հետաձգվել է նախկինում համաձայնեցված մարդասիրական միջոցառումների իրականացումը: Նախարարների մակարդակով անցկացվող անձնական հանդիպումները եւ համանախագահների այցերը տարածաշրջան, որոնք համաձայնեցվել են Ժնեւում, նույնպես հետաձգվել են։ Այնուամենայնիվ, այս միջոցառումների նախապատրաստման անհրաժեշտ աշխատանքները շարունակվում են:
Համանախագահները ընդգծել են հրադադարի խիստ պահպանման կարեւորությունը ու ներկա պայմաններում սադրիչ գործողություններից ձեռնպահ մնալը եւ կողմերին կոչ են արել միջոցներ ձեռնարկել լարվածության հետագա նվազեցման ուղղությամբ: Նրանք նաեւ ներկա պայմաններում շարունակվող աշխատանքի համար շնորհակալություն են հայտնել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին եւ ընդգծել են մոնիթորինգի շուտափույթ վերսկսման անհրաժեշտությունը:
Հաշվի առնելով այն հսկայական խնդիրները, որոնց ներկայում բախվում է ողջ բնակչությունը՝ առանց հաշվի առնելու քաղաքական սահմանները, եւ որոնք յուրաքանչյուր մարդկային կյանքի արժեքի լուրջ հիշեցում են ծառայում, արտգործնախարարներն ու համանախագահները հույս են հայտնել, որ գլոբալ համավարակին պատասխանելու վճռականությունը ստեղծագործական եւ կառուցողական խթան կհաղորդի խաղաղ գործընթացին:
Համանախագահները ուշադրություն են դարձրել Միացյալ ազգերի կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի առողջապահական ներկա ճգնաժամի ընթացքում հրադադարի գլոբալ միջոցառումների մարտի 23-ի կոչին եւ համանախագահների մարտի 19-ի հայտարարությանը:
Արտգործնախարարներն ու համանախագահները պայմանավորվել են պահպանել սերտ կապերը եւ հնարավորինս շուտ շարունակել բանակցությունները անձամբ»:

Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, and the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group (Igor Popov of the Russian Federation, Stéphane Visconti of France, and Andrew Schofer of the United States of America) have held frequent consultations remotely since mid-March, including a joint video conference on 21 April. Andrzej Kasprzyk, the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office, also participated in these consultations.
During the consultations, the participants discussed the impact of the global health crisis on the region and recent developments on the ground.  They also considered next steps in the Nagorno-Karabakh settlement process in line with their joint statement issued in Geneva on 30 January 2020.
It was acknowledged that, due to the extraordinary situation resulting from the COVID-19 pandemic, the implementation of previously agreed humanitarian measures was postponed.  The face-to-face Ministerial meetings and the visits of the Co-Chairs to the region agreed upon in Geneva have also been postponed.  Nevertheless, the necessary work to prepare these activities continues.
The Co-Chairs underlined the importance of observing the ceasefire strictly and refraining from provocative actions in the current environment and called on the sides to take measures to reduce tensions further.  They also expressed appreciation for the continued work of the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office under the present circumstances and stressed the need for monitoring exercises to resume as quickly as possible.
Considering the great challenges now confronting all populations without regard to political boundaries, and which serve as stark reminders of the preciousness of every human life, the Foreign Ministers and the Co-Chairs expressed the hope that the resolve seen in the global pandemic response will bring a creative and constructive impetus to the peace process. The Co-Chairs drew attention to the 23 March appeal by the Secretary General of the United Nations for global ceasefire measures during the current health crisis and to the Co-Chairs' 19 March statement.
The Foreign Ministers and Co-Chairs agreed to remain in close contact and to continue negotiations in person as soon as possible.