Միսսուրին դարձել է առաջին նահանգը ԱՄՆ-ում, որը դատական հայց է ներկայացրեց Չինաստանի դեմ կորոնավիրուսի համավարակի կապակցությամբ, հայտնում է Fox News- ը:
Նահանգի իշխանությունները Չինաստանի կառավարությանը մեղադրում են կորոնավիրուսի համավարակի բարդության աստիճանի մասին ապատեղեկատվություն տրամադրելու մեջ եւ փոխհատուցում են պահանջում «կյանքի հրեշավոր կորուստների, մարդկային տառապանքների եւ տնտեսական ճգնաժամի» համար, որոնց հանգեցրել է COVID-19-ի բռնկումը:
Իր ձայնը նահանգին է միացրել նաեւ Միսուրիի գլխավոր դատախազ Էրիկ Շմիտը:
«Վերջին շաբաթների ընթացքում պարզ է դառնում Չինաստանի կառավարության կողմից խաբեությունը, փաստերի աղավաղումը եւ քողարկումը, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհը ողողած նենգ վիրուսի ծագումը: Փաստն այն է, որ Չինաստանի կառավարությունն աղավաղել է տեղեկություններն այն մասին, որ իրենք գիտեին վիրուսի` մարդուց մարդու փոխանցվելու մասին... նրանք պատժել են արտահոսքի համար եւ թաքցրել են ապացույցները բացահայտողներից, եւ հետևանքները սարսափելի են»,- ասել է նահանգի գլխավոր դատախազը:
Նա ընդգծել է, որ տեղի ունեցողի համար պատասխանատվություն է կրում Չինաստանը:
Ավելի վաղ նահանգի իշխանությունները Fox News-ին հայտնել էին, որ Միսուրիում հաստատվել է նոր տեսակի կորոնավիրուսային վարակի 5.963 դեպք, մահացել է 215 մարդ:

Штат Миссури стал первым в США, подавшим иск против Китая в связи с пандемией, сообщает Fox News.
Власти штата обвиняют правительство Китая в предоставлении дезинформации по поводу степени сложности пандемии коронавируса и требуют компенсации ущерба «за чудовищные потери жизни, человеческие страдания и экономический кризис», к которым привела вспышка COVID-19.
Свой голос к штату присоединил также генпрокурор Миссури Эрик Шмитт.
«В последние недели становится ясным обман, искажение и сокрытие фактов со стороны китайского правительства, а также происхождение коварного вируса, захватившего весь земной шар. Факт состоит в том, что китайское правительство исказило информацию о том, что они знали о передаче вируса от человека человеку... они наказывали за утечку и скрывали доказательства от разоблачителей, и последствия ужасны», - заявил генпрокурор штата.
Он подчеркнул, что ответственность за происходящее несет Китай.
Ранее власти штата заявили телеканалу Fox News, что в Миссури подтвердилось 5 963 случая заражения коронавирусом нового типа, 215 человек скончались.