Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպությունը (ՕՊԵԿ) միայնակ չի կարող զբաղվել ընթացիկ շուկայական խնդիրներով, հայտարարել է Իրանի նավթի նախարար Բիջան Նամդար Զանգանեն, հայտնում է Mehr-ը։
«Կորոնավիրուսի բռնկումը հանգեցրել է վառելիքի պահանջարկի կտրուկ անկման, ինչը նաեւ բերել է գների անկման այս տարի»,- ասել է Զանգանեն։ Նա նշել է, որ ելնելով նախորդ գնահատականներից՝ ՕՊԵԿ-ը այս տարվա երկրորդ եռամսյակի համար օրական 14 միլիոն բարել նավթի պահանջարկ է սահմանել, սակայն կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով շուկայական պահանջարկը այժմ կազմում է օրական մոտ երեք միլիոն բարել։
Հայտարարելով, որ ՕՊԵԿ-ը չի կարողանա միայնակ հաղթահարել իրավիճակը՝ Զանգանեն այլ արտադրողներին, այդ թվում թերթաքարային նավթի արտադրողներին, կոչ է արել կատարել իրենց պարտականությունները գլոբալ մարտահրավերի հանդեպ, որպեսզի օգնեն հաղթահարել ճգնաժամը։ Նրա խոսքերով՝ եթե ՕՊԵԿ-ը եւ մնացած խաղացողները, որոնք չեն մտնում ՕՊԵԿ-ի մեջ շուկայում, չհամագործակցեն, իրավիճակը հաստատ կվատանա։

Организация стран-экспортеров нефти не может единолично заниматься текущими рыночными проблемами, заявил министр нефти Ирана Биджан Намдар Зангане, передает Mehr.
«Вспышка коронавируса привела к резкому падению спроса на топливо, что также привело к падению цен в этом году», - сказал Зангане. Он отметил, что, исходя из предыдущих оценок, ОПЕК установила спрос на нефть во втором квартале этого года на уровне 14 миллионов баррелей в день, однако из-за пандемии коронавируса рыночный спрос сейчас составляет около трех миллионов баррелей в сутки.
Заявив, что ОПЕК не сможет справиться с ситуацией в одиночку, Зангане призвал других производителей, включая производителей сланцевой нефти, выполнить свои обязательства перед лицом глобального вызова, чтобы помочь преодолеть кризис. По его словам, если ОПЕК и остальные игроки, не входящие в ОПЕК на рынке, не будут сотрудничать, ситуация определенно ухудшится.