Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանn ուղերձ է հղել Հայոց Ցեղասպանության 105-ամյակի առթիվ:
Այս տարի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի տարելիցն անցնում է համավարակի պարտադրած արարողակարգով: Սակայն մեր հարգանքի տուրքը մեր սուրբ նահատակների հիշատակին երբեք չի չափվել միայն Եղեռնի հուշահամալիր կամ Հայոց Ցեղասպանության այլ հուշարձաններ այցելությամբ:
Մենք հիշում ենք մեր զոհերին մշտապես ու ամենուր՝ աշխարհում ուր էլ որ լինենք, աղոթում ենք նրանց համար մեր հոգում և մտքում՝ անուն առ անուն: Հիշողությունն ու կորստի ցավը՝ միահյուսված ապրելո՛վ հաղթելու ու արդարության հաղթանակին հասնելու մեր կամքի հետ, ուղեկցում են մեզ արդեն 105 տարի:
Այո, ավելի քան մեկ դար է անցել Հայոց ցեղասպանությունից, հայ ժողովրդի հայրենազրկումից և ունեզրկումից: Սակայն համայն հայ ժողովուրդը դեռևս սպասում է ճշմարտության հաղթանակին և արդարության հաստատմանը:
Պատմաբանները և վերլուծաբանները, ժամանակի պետական և քաղաքական գործիչներն առաջին աշխարհամարտից հետո հաստատված համաշխարհային կարգի ամենամեծ անարդարություններից մեկը համարում են հայ ժողովրդի իրավունքների բացարձակ անտեսումը:
1.5 մլն մարդկային կյանքերի կորուստն էապես ազդել է հայ ժողովրդի հետագա վերարտադրման վրա. այսօր պետք է լինեինք ոչ թե 10-12 մլն, այլ առնվազն դրա կրկնակին:
Ցեղասպանության ճանաչման հարցը, որ հայերը բարձրացնում են միջազգային հանրության և Թուրքիայի առջև, մի քանի բաղադրիչ ունի՝ hիշողության պարտք, նման ոճրի կրկնության բացառում և դատապարտում, Ցեղասպանության հետևանքների վերացում:
Անընդունելի է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցի դիտարկումն Անկարայի հետ տնտեսական կամ քաղաքական այսրոպեական շահերի տեսանկյունից:
Այդ մոտեցմամբ աշխարհն առաջ չի գնա:
Մենք չենք կարող մի կողմից հայտարարել մարդատյացության, խտրականության, անհանդուրժողականության, հակասեմականության, ժխտողականության և այլ համամարդկային չարիքների դեմ համատեղ պայքարի մասին, մյուս կողմից Հայոց ցեղասպանության հարցով «դիվանագիտություն բանեցնել» Թուրքիայի հետ:
Շատ պետություններ, որոնք մեծ շահեր ունեն Թուրքիայի հետ, հաղթահարել են այդ պատնեշը, և պետք է արժանին մատուցել նրանց:
Երախտապարտ ենք նրանց, ինչպես նաև այն երկրներին, որոնք ցեղասպանությունից հետո իրենց դռները բացել և ապաստան են տվել այդ արհավիրքից փրկվածներին:
Երախտապարտ ենք մարդասիրական կազմակերպություններին, միսիոներներին, դիվանագետներին և այն ժողովուրդներին ու անհատներին, որոնք դաժան այդ օրերին օգնության ձեռք մեկնեցին ու փրկեցին շատերին:
Անընդունելի է Թուրքիայի իրարահաջորդ կառավարությունների դիրքորոշումը, որը խուսափել և խուսափում է ցեղասպանության ճանաչումից և պետական մակարդակով առաջ տանում ժխտողականության քաղաքականությունը:
Ցեղասպանության հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի: Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Թուրքիայի կողմից և դրա հետևանքների վերացումը անվտանգության երաշխիք են Հայաստանի և հայ ժողովրդի, ինչպես նաև տարածաշրջանի համար:
Մենք չենք կարող մոռանալ Հայոց ցեղասպանությունը և չենք կարող հաշտվել դրա հետևանքների հետ:
Այսօր ցավագին հիշատակից բացի պետք է խոսել այդ տարիներին մեր ժողովրդի ցուցաբերած ոգու տոկունության և հերոսության մասին նույնպես:
Ցեղասպանությունը նաև հայ ժողովրդի գոյատևման ու մաքառումի պատմություն է, մարդկային ոգու ու կամքի պայքարի պատմություն։ Դա պայքար էր կյանքի համար: Պայքար ինքնության պահպանման համար, պայքար ազգի հիշողությունը չկորցնելու և սերունդներին փոխանցելու իրավունքի ու հնարավորության համար։
Ցեղասպանությունը նաև մարդկային ամենօրյա հերոսության պատմություն է, երբ ապրելն ու գոյատևելը արդեն իսկ պայքար էր։ Մենք մաքառել ենք, տոկացել ու հերոսացել։
Մենք կարողացանք հաղթել մահին, մենք վերապրեցինք և վերածնվեցինք: Այսօրվա անկախ Հայաստանի գոյությունն, ազատ Արցախն, ինչպես նաև կազմակերպված ու հաջողակ Սփյուռքը դրա ապացույցն են և նոր հնարավորություն մեզ համար:
Հնարավորություն՝ համախմբվելու որպես ազգ և ժողովուրդ, մեկտեղելու մեր ջանքերն ու կարողությունները և հասնելու մեր ազգային իղձերի իրականացմանը:

Armenian president Armen Sarkissian has issued a statement on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide, president's press service reported.
Dear Compatriots in Armenia, Artsakh and Spyurk,
This year, the anniversary of the Armenian Genocide is commemorated in accordance with a protocol forced on us by the pandemic. However, our tribute to the memory of our holy martyrs has never been measured by the visits to the Genocide Memorial in Yerevan or other memorials dedicated to the Armenian Genocide.
We remember our victims all the time and everywhere, no matter where in the world we are. We pray for them in our souls and minds, name by name. Remembrance and the pain of loss, intertwined with our resolve to win and achieve justice by being alive, has been with us for the last 105 years.
The Armenian Genocide took place more than one hundred years ago; the Armenian people were deprived of their possessions and of their fatherland. But the entire Armenian nation is waiting for the re-establishment of justice and truth.
Many historians and analysts, state and political figures of the day, considered one of the greatest injustices of the world created after the WW I the total neglect for the rights of the Armenian people.
The loss of 1.5 million lives had a substantial impact on the reproductive abilities of our nation: today our numbers should have been not 10-12 million but at least its double.
The issue of recognition of the Genocide, which the Armenians raise before the international community and Turkey, has a number of components: duty of remembrance, prevention of the repetition and condemnation of such crimes, elimination of the consequences of the Genocide.
It is unacceptable to view the recognition of the Armenian Genocide from the standpoint of momentarily economic or political interests related to Ankara.
Such an approach will stop the world in its advancement.
We cannot on one hand declare that we are going to fight together against xenophobia, discrimination, intolerance, anti-Semitism, denial and other all-human vices, and on the other hand “play diplomacy” with Turkey on the Armenian Genocide.
Many of the states, which have huge interests in Turkey, have overcome that barrier, and we are grateful to them.
We are also grateful to the countries which after the Genocide opened their doors and gave refuge to those who had survived that catastrophe.
We are grateful to the missionaries, military doctors and nurses, diplomats and to the nations and individuals who in those desperate days often put their own life and safety in harm’s way and lent a helping hand and saved many Armenians.
The stance of the successive Turkish governments, which have been carrying out the denial policy on the state level to escape the recognition of the Genocide is unacceptable.
Statute of limitation does not apply to the crime of genocide. Recognition of the Armenian Genocide by Turkey and elimination of its consequences is a matter of security for Armenia, the Armenian nation, and the region.
We will not forget the Armenian Genocide; we will not submit to its consequences.
Today, along with painful memories, we ought to speak also about tenacity and heroism of our people.
The Genocide was also a story of daily survival and struggle of the Armenian nation, a story of strong spirit and unbending will. It was a struggle for life. Struggle for the preservation of the national identity, a struggle for the right to preserve national memory and pass it to the next generations.
The Genocide was also a story of a daily heroism when life and survival became a struggle. We strived, struggled, and triumphed.
We were able to triumph over death; we survived and reemerged. Today’s independent Armenia, the free Artsakh, as well as the well-organized and successful Diaspora testify to that and give us new opportunities.
Opportunities to unite as a nation and people, to combine our efforts and abilities to achieve our national aspirations.