Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի և Եվրոպական խորհրդարանի նախկին անդամ Չարլզ Թանոքը կոչ է անում Բրիտանիայի, Եվրամիության գործիչներին՝ շարունակել պայքարը հանուն Հայոց ցեղասպանության ճանաչման: «Արմենպրես»-ի հետ բացառիկ զրույցում Թանոքը հիշատակել է Հայոց ցեղապանության 105-րդ տարելիցը:
«Չնայած նրան, որ ավելի քան մեկ դար անցել է, ժամանակը չի ջնջել ամբողջ աշխարհի հայ ժողովրդի զգացած անարդարության խորը զգացումը, Օսմանյան կայսրության իշխող երիտթուրքերի կողմից 105 տարի առաջ կատարված հրեշավոր հանցագործությունները շարունակում են մնալ վերք, որը չի բուժվի: Դա պետք է բուժվի միայն, երբ Թուրքիան համակերպվի Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իր մութ անցյալի հետ»,-ասել է Չարլզ Թանոքը:
Նա նաև նշել է՝ Եվրոպական խորհրդանի բրիտանացի անդամ լինելու իր 20 տարիների ընթացքում որպես Հայաստանի վաղեմի բարեկամ, ինչպես նաև մեկը, որ հիանում է Մեծ Բրիտանիայում հայկական սփյուռքի նվաճումներով, հուսով է և կոչ է անում Մեծ Բրիտանիայի և ԵՄ քաղաքական-հասարակական գործիչներին. «Շարունակել աջակցությունը 1915 թվականի հայերի կոտորածները, որոնք այսօր կարող են կոչվել ցեղասպանություն, որպես մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն ճանաչելու արժանի գործին»,-ասել է նա:

Former Member of the European Parliament and the UK Parliament Charles Tannock calls on EU politicians, opinion formers in the UK to continue the fight for the recognition of Armenian Genocide, Armenpress reported.
“In spite of it being over a century ago, the passage of time has not erased the profound sense of injustice felt by Armenian people all over the world that the monstrous crimes committed 105 years ago by the ruling Young Turks of the Ottoman Empire, remains a wound that will not heal, and one that must be treated if Turkey is to come to terms with its dark past during World War I,” Tannock told Armenpress. “As a longstanding friend of Armenia during my 20 years as a British MEP and admirer of the achievements of its diaspora in the UK, I hope and call on opinion formers in the UK as well as politicians across the EU to continue to support the worthy cause of recognition of the Armenian massacres of 1915 as an international humanitarian crime which would today be called genocide.”