Հայոց ցեղասպանության եւ միեւնույն ժամանակ արեւելքի քրիստոնյաների ցեղասպանության հարցն այսօր էլ արդիական է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Ֆրանսիայի ԱԺ պատգամավոր Վալերի Բուայեն՝ իր խոսքն ուղղելով հայ ժողովրդին Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Ես մնում եմ տանը, բայց չեմ մոռանում եւ այսօր իմ տնից է, որ Ձեզ եմ հղում Հայոց ցեղասպանության, 1915թ. ապրիլի 24-ի հիշատակման առթիվ իմ ուղերձը: Ցավոք, ֆիզիկապես չենք կարող ներկա գտնվել, այլ՝ հոգեպես, եւ ուզում եմ Ձեզ ասել, որ Հայոց ցեղասպանությունը եւ միեւնույն ժամանակ արեւելքի քրիստոնյաների ցեղասպանության հարցն այսօր էլ արդիական է: Նախ եւ առաջ արդիական է, քանի որ պատմությունը կակազում է, մի քանի տարի առաջ մենք նորից ականատեսը եղանք արեւելքի քրիստոնյաների եւ եզդիների կոտորածների, բացի այդ, քանի որ այդ հիշողությունը դեռ վառ է եւ, իհարկե, քանի որ այն դեռ ժխտվում է Թուրքիայի իշխանությունների կողմից եւ քանի որ Հայաստանի եւ Արցախի հանդեպ վայրագությունները դեռեւս շարունակում են՝ թե Ադրբեջանի եւ թե Թուրքիայի կողմից՝ եւ զինվորական, եւ դիվանագիտական ուղիներով»,-նշեց պատգամավորը:
Ըստ Վալերի Բուայեի՝ այս արդիական հարցերը հիշեցնում են, որ Հայաստանը Ֆրանսիայի քույրն է եւ թե որքան կարեւոր է հանուն հիշողության, բայց նաեւ հանուն այսօրվա Ցեղասպանությունը ճանաչվի եւ դրա ժխտումը դատապարտվի:
«Սիրելի ընկերներ, այսօր 1915թ ապրիլի 24-ի հիշատակման առթիվ ուզում եմ ձեզ հղել իմ ուղերձը, ձեզ, որ ապրում եք Հայաստանում կամ Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղում)՝ արտահայտելով մեր համերաշխությունը՝ այսօրվա մեր միասնական դժբախտության՝ կորոնավիրուսի դեմ: Չէի կարող անդրադառնալ այս ոգեկոչմանն առանց սիրով հիշատակելու մեկին, ով շատ բան է արել Ֆրանսիայի համար, մեկին, ով շատ բան է արել Հայաստանի համար, մեկին, ով շատ բան է արել Լեռնային Ղարաբաղի համար, մեկին, ով ընդմիշտ կմնա մեր սրտերում եւ հիշողություններում՝ Պատրիկ Դեւեջյանին: Շնորհակալ եմ: Ես մնում եմ տանը, սակայն չեմ մոռանում»,-հավելեց Բուայեն:

The issue of the Armenian Genocide and also the genocide of Christians of the East is still relevant today, member of the French National Assembly Valerie Boyer told Armenpress, addressing a message to the Armenian people on the 105th anniversary of Armenian Genocide.
“I stay at home, but do not forget and today I am addressing my message to you from my home on April 24, the Armenian Genocide Remembrance Day,” the French MP said. “Unfortunately, we cannot be physically present, but psychologically, I want to say to you that the issue of the Armenian Genocide and at the same time the genocide of Christians in the East is still relevant today. It’s first of all relevant as the history is stagnant: several years ago we again witnessed massacres of Christians and Yazidis in the East, in addition, as that memory is still alive and, of course, as it is still denied by the Turkish leadership and as the atrocities still continue against Armenia and Artsakh [Nagorno-Karabakh]—both by Azerbaijan and Turkey, and both at military and diplomatic channels.”
According to Boyer, these relevant issues remind that Armenia is a sister of France and also how important is today the recognition of the Genocide and the condemnation of its denial for the sake of memory, but also for today.