Գերմանիայի Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս միջխորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահ Ալբերտ Վայլերը Հայոց ցեղասպանության 105-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանին։
«Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագն 2016թ. հունիսի 2-ի հայտնի բանաձևով արտահայտեց իր դիրքորոշումը: Այսօր մենք Ձեր կողքին ենք՝ ապրիլի 24-ին հարգանքի տուրք մատուցելով Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերին, ոգեկոչելով նրանց հիշատակի օրը։ Ցանկանում եմ իմ համերաշխությունն արտահայտել անձամբ Ձեզ, Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի իմ գործընկերներին և հայ ժողովրդին՝ ի հիշատակ 105 տարի առաջ հայ ժողովրդի դեմ իրականացված ոճրագործության։

Deputy head of the German-South Caucasus Friendship Group of the German Bundestag Albert Weiler today addressed a message to Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan on the occasion of the 105th anniversary of the Armenian Genocide.
“The Bundestag of the Federal Republic of Germany expressed its position with its famous resolution adopted on June 2, 2016. Today, on April 24th, we stand with you, paying tribute to the innocent victims of the Armenian Genocide and commemorating the day of their remembrance. I would like to express my solidarity with you, personally, my colleagues of the National Assembly of the Republic of Armenia and the Armenian people in memory of the crime that was perpetrated against the Armenian people 105 years ago.