Մինչեւ հիմա Իրանից Հայաստան է տեղափոխվել 850 քաղաքացի: Այս մասին ապրիլի 27-ին կորոնավիրուսի ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Իրանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը:
Նա հիշեցրեց, որ մարտի 26-ին եւ 28-ին կազմակերպվել է Հայաստան 2 ավիաչվերթ: «Ինչպես պարզվեց հետո, մարտի 26-ին Հայաստան են ուղեւորվել նաեւ երկու վարակված քաղաքացիներ, որոնք հետո մեկուսացվել են եւ արդեն ապաքինվել են: Արտակարգ պայմաններում հաջողվել է կարգավորել սահմանին երթեւեկությունը, որը սովորական պայմաններում հատում է երկու կողմից 1500 մարդ, եւ, ինչն ամենագլխավորն է, ապահովել բեռնափոխադրումների անխափանությունը»,- հավելեց Թումանյանը:
Դեսպանը կարեւորեց քաղաքացիներ-դեսպանություն, դեսպանություն-Հայաստանի կառավարություն, 2 երկրների իշխանությունների մակարդակով շփումների հաստատումը նույնիսկ Իրանում ծանր իրավիճակի պայմաններում:

During a discussion on the impact of the coronavirus on the region, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Iran Artashes Tumanyan today said 850 citizens of Armenia have moved from Iran to Armenia to this day.
He recalled that two flights to Armenia were carried out on March 26 and 28. “After those flights, it became clear that two infected citizens had also traveled to Armenia on March 26. Upon their arrival, they were isolated, and now they have already recovered. Border traffic has been regulated amid the state of emergency and, most importantly, cargo transportation isn’t interrupted,” Tumanyan added.
The Ambassador attached importance to the establishment of contacts between citizens and the Armenian Embassy, between the Armenian Embassy and the Armenian government and between the authorities of both countries, even amid the dire conditions in Iran.