Հայ-իրանական ծրագրերը չեն սառեցվել, եւ այժմ տարվում են նախապատրաստական աշխատանքներ՝ «Իրան-Հայաստան» էլեկտրահաղորդման 400 կիլովոլտանոց երրորդ բարձրավոլտ գծի շինարարական նախագծի շրջանակներում Հայաստան 60 մարդ ուղարկելու համար։ Այս մասին ապրիլի 27-ին տարածաշրջանում կորոնավիրուսի ազդեցության վերաբերյալ քննարկման շրջանակներում հայտարարեց Իրանում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը։ Նա պարզաբանեց, որ տրամադրություններն այդ հարցում Իրանում դրական են։ Նրա խոսքերով՝ Իրանից բեռնափոխադրումների ծավալը, կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված, համարյա չի փոխվել, մի քիչ փոխվել են Հայաստանից ԻԻՀ արտահանման ցուցանիշները։
Դեսպանը մեծ փոփոխություններ է կանխատեսում Իրանի ներքին կյանքում, ինչը կարող է ուղեկցվել ներքին պետական պարտքի մեծացումով եւ սեփականաշնորհման աճով։
«Արտաքին քաղաքականության մեջ նույնպես Եվրոպայի հետ հարաբերություններում տրանսֆորմացիա է դիտարկվում, իսկ ԱՄՆ-ի հետ հարաբերություններում հանդուրժողականության որոշ նշաններ են ի հայտ գալիս։ Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի հնարավոր աշխարհաքաղաքական փոփոխությունների»,- նշեց Արտաշես Թումանյանը։

The Armenian-Iranian projects aren’t frozen, and preparations are underway to send 60 people to Armenia on the sidelines of the project for construction of the third 400-kwt high-voltage Iran-Armenia electric communication line. This is what Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to Iran Artashes Tumanyan said today during a discussion on the impact of the coronavirus on the region and explained that Iran is positively disposed toward the construction.
The Ambassador predicts big changes in Iran’s domestic affairs which may come with increase of the internal government debt and growth of privatization.
“I also see transformation of Iran’s foreign policy in terms of the country’s relations with Europe, and there are some signs of tolerance in the relations with the US. Armenia needs to be ready for potential geopolitical changes,” Artashes Tumanyan stated.